PBS Kids Schedule

July, 2021
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
August, 2021
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Sunday, May 2, 2021

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street The Great Fruit Strike
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Dragon Dance/Teacher Harriet's Birthday
1 a.m.
Let's Go Luna! She Is the Moon of Moons/Beats of Beijing
1:30 a.m.
Nature Cat Return to Mighty Mountain/Welcome to the Vernal Po
4 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
4:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
5 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
5:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Edmund Hillary/I Am Celia Cruz
6 a.m.
Splash and Bubbles My Son, the Frogfish/A Day for Papa
6:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Who Moved My Bone/Clifford the Pirate King
7 a.m.
8 a.m.
Sid the Science Kid My Shrinking Shoes
8:30 a.m.
Super Why! Around the World Adventure
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog All Grown Up/Picture This
10 a.m.
Let's Go Luna! Andy's Big Show/Leo Moves It
10:30 a.m.
Dinosaur Train Best Babysitter Ever/Plant a Tree
11:30 a.m.
Martha Speaks Alice Tells a Story/Pirates and Princesse
12 p.m.
Nature Cat Hooray, It's Arbor Day/Goodnight, Gracie
12:30 p.m.
Ready Jet Go! Try and Try Again/Racing on Sunshine
1 p.m.
Arthur The Cherry Tree/Matchmaker Matchbreaker
1:30 p.m.
Odd Squad Soundcheck Part Deux/Jinx
2 p.m.
Cyberchase The CYBERCHASE MOVIE, PART 2
2:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Paper Trail/Bath Time
4 p.m.
Sesame Street Abby Poofs a Party
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A Storm in the Neighborhood/After the Neighborhood
5 p.m.
Curious George Monkey Size Me/Metal Detective
5:30 p.m.
Curious George For the Birds/Curious George-Asaurus
8 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
8:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
9 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
9:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Edmund Hillary/I Am Celia Cruz
10 p.m.
Cyberchase The CYBERCHASE MOVIE, PART 2
10:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Paper Trail/Bath Time
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona