PBS Kids Schedule

September, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Tuesday, May 11, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Chili Jamboree/Hoof Dancing Is Hard
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Margaret's First Chime Time/Tiger Family Fun
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Dragon Dance/Teacher Harriet's Birthday
2 a.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
2:30 a.m.
Hero Elementary A Leg Up / Sneezitis Solution
3 a.m.
Wild Kratts Quillber's Birthday Present
3:30 a.m.
Wild Kratts Googly-Eye: The Night Guru
4 a.m.
Odd Squad ODD IN 60 SECONDS/VILLAIN NETWORKING
4:30 a.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
5 a.m.
Arthur Mr. Ratburn and the Special Someone/The Feud
5:30 a.m.
Arthur The Last Tough Customer/Brain's Chess Mess
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! The Search for String/Mirror Mirror
6:30 a.m.
Ready Jet Go! My Three Suns/Magnet P.I.
7 a.m.
Peg + Cat The Allergy Problem/I Do What I Can: The Musical
7:30 a.m.
Super Why! The Comic Book: Attack of the Eraser
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Nighttime in the Neighborhood
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Clean Up Time/Neighborhood Clean Up
9 a.m.
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
10:30 a.m.
Dinosaur Train King and Crystal Play Red Rock/Nick of Time
11 a.m.
Let's Go Luna! Volcano Boy/Sea Monster
11:30 a.m.
Nature Cat The Shell Game/Heron Food Blues
12 p.m.
Nature Cat Under Pressure/Rainy Day
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
1 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
1:30 p.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
2 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 1
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Face Painting/Sailing Away
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
4 p.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
4:30 p.m.
Curious George A Fair to Remember/The Great Doxie Round-Up
5 p.m.
Curious George King Doggie/The Lucky Cap
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
6 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
6:30 p.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
7 p.m.
Wild Kratts Mystery of the Mini Monkey Models
7:30 p.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
8 p.m.
Odd Squad Mr. Unpredictable/Down the Tubes
8:30 p.m.
Odd Squad Rookie Night/Who Let the Doug Out?
9 p.m.
Arthur When Rivals Came to Roost/The Longest Eleven Minut
9:30 p.m.
Arthur Baseball Blues/Brain's Biggest Blunder
10 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 1
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Face Painting/Sailing Away
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona