PBS Kids Schedule

September, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Wednesday, May 12, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Nighttime in the Neighborhood
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Clean Up Time/Neighborhood Clean Up
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
2 a.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
2:30 a.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
3 a.m.
Wild Kratts Mystery of the Mini Monkey Models
3:30 a.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
4 a.m.
Odd Squad Mr. Unpredictable/Down the Tubes
4:30 a.m.
Odd Squad Rookie Night/Who Let the Doug Out?
5 a.m.
Arthur When Rivals Came to Roost/The Longest Eleven Minut
5:30 a.m.
Arthur Baseball Blues/Brain's Biggest Blunder
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Reindeer Games/Along Came a Spider
6:30 a.m.
Ready Jet Go! You Can Call Me Albedo/The Tide Is Hig
7 a.m.
Peg + Cat The Pig Problem/The Mariachi Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Big Game
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm for Storytime/Calm at the Clock Factory
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Says I'm Sorry/The Royal Mudpies
9 a.m.
Sesame Street A Dog and a Song
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Fortune Teller/The Goat Boat
10:30 a.m.
Dinosaur Train Paulie Pliosaurus/Elmer Visits the Desert
11 a.m.
Let's Go Luna! Gaja's Birthday/Kabaddi
11:30 a.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
12 p.m.
Nature Cat Amber Rocks/The Big Stink
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
1:30 p.m.
Hero Elementary Sound of Ice Cream / the Reflection Connection
2 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 2
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Slumber Party/Puptastic
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
4 p.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
4:30 p.m.
Curious George Muster Monkey/Traffic Monkey
5 p.m.
Curious George Curious George, Sea Monkey/Old McGeorgie Had a
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
6:30 p.m.
Hero Elementary Sound of Ice Cream / the Reflection Connection
7 p.m.
Wild Kratts Raptor Roundup
7:30 p.m.
Wild Kratts Stuck on Sharks
8 p.m.
Odd Squad Sample of New York/It's Not Easy Being Chill
8:30 p.m.
Odd Squad The Cherry-on-top-inator/Sir
9 p.m.
Arthur Muffy's House Guests/Binky Can't Always Get What H
9:30 p.m.
Arthur Buster's Book Battle/On the Buster Scale
10 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 2
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Slumber Party/Puptastic
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona