PBS Kids Schedule

July, 2021
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
August, 2021
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Thursday, June 24, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Goldfish Dies/Daniel's Strawberry Seeds
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Mad at Dad/Daniel Gets Mad at His Frie
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
2 a.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
2:30 a.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
3 a.m.
Wild Kratts Chameleons on Target
3:30 a.m.
Wild Kratts Praying Mantis
4 a.m.
Odd Squad Puppet Show/Mystic Egg Pizza
4:30 a.m.
Odd Squad 6:00 TO 6:05
5 a.m.
Arthur Citizen frensky/d.w.'s Backpack Mishap
5:30 a.m.
Arthur Arthur Plays the Blues/Buster's Sweet Success
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Meet the Beetles/Tongue Tied
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Jet's First Halloween
7 a.m.
Peg + Cat The Play Date Problem/The Blabberwocky Problem
7:30 a.m.
Super Why! Peter Rabbit
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets a Shot/A Stormy Night
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Wants to Be Alone/Daniel's Alone Space
9 a.m.
Sesame Street Big Bird Across America
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Samantha's Perfect Day/Welcome Home, Natalie Cha
10:30 a.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: Otto Opthalmosaurus/King
11 a.m.
Let's Go Luna! Hoopin' Hopper/A Chopsticky Situation
11:30 a.m.
Nature Cat Flamingo-a-go-go/What a Tangled Web
12 p.m.
Nature Cat Plants Got the Moves/Magnet Mania
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
1 p.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
1:30 p.m.
Hero Elementary Looking Super / Schmubble Trouble
2 p.m.
Cyberchase A Renewable Hope
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Portrait/Pink Peepers
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
4 p.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4:30 p.m.
Curious George Up, Up and Away/Skunked
5 p.m.
Curious George For the Birds/Curious George-Asaurus
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
6 p.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
6:30 p.m.
Hero Elementary Looking Super / Schmubble Trouble
7 p.m.
Wild Kratts Mini Madagascar
7:30 p.m.
Wild Kratts Mystery on the Prairie
8 p.m.
Odd Squad ODD BEGINNINGS, PART 2
8:30 p.m.
Odd Squad O vs. The Ballcano/Assistants' Creed
9 p.m.
Arthur The Boy Who Cried Comet/Arthur and Los Vecinos
9:30 p.m.
Arthur Sue Ellen Gets Her Goose Cooked/Best of the Nest
10 p.m.
Cyberchase A Renewable Hope
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Portrait/Pink Peepers
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona