PBS Kids Schedule

November, 2022
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Thursday, September 22, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Cow and Potato Bug Opera/Everything Explorers
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Miss Elaina Play Rocketship/Daniel Play
1 a.m.
Alma's Way Do the Waltzango/Big Brother Bootcamp
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Billie Jean King/I Am Arthur Ashe
2:30 a.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
3 a.m.
Wild Kratts Sea Horse Rodeo
3:30 a.m.
Wild Kratts Speaking Dolphinese
4 a.m.
Odd Squad O Games
4:30 a.m.
Odd Squad Not So Splash/Switch Your Partner Round and Round
5 a.m.
Arthur Arthur's First Sleepover/Arthur's New Year's Eve
5:30 a.m.
Arthur D.W. Thinks Big/Arthur Cleans Up
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Flight of the Penguin/Let's Go Fly a Kite
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Space Race/Jet's Time MacHine
7 a.m.
Peg + Cat The Pentagirls Problem/The Tree Problem of Nationa
7:30 a.m.
Super Why! The Little Red Hen
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Neighborhood Fall Festival/Field Day at School
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A Trip to the Enchanted Garden/A Trip to the Crayo
9 a.m.
Sesame Street What Happened to Snowman
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Get Along Little Kitties/Very Big Riding Hood
10:30 a.m.
Dinosaur Train DINOS a TO Z, PART 3, CLASSIFICATION/DINOS a TO Z,
11 a.m.
Let's Go Luna! The Mystery of the Mask/Movie Monday
11:30 a.m.
Curious George Hamster/Sleepers
12 p.m.
Nature Cat Saving Seeds/Onward and Mossward
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
1 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
1:30 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
2 p.m.
Cyberchase The Bluebird of Zappiness
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pink Love/Duocorn
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Don't Wake Norman/Pinkasaurus
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
4 p.m.
Donkey Hodie Being Bob Dog/Panda Panda
4:30 p.m.
Curious George Hamster/Sleepers
5 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
6 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
6:30 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
7 p.m.
Wild Kratts Creature Power Challenge
7:30 p.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
8 p.m.
Odd Squad First Day
8:30 p.m.
Odd Squad Back to the Past/Odd Squad Needs You
9 p.m.
Arthur Best Wishes/The Tardy Tumbler
9:30 p.m.
Arthur Arthur's tooth/d.w. Gets Lost
10 p.m.
Cyberchase The Bluebird of Zappiness
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pink Love/Duocorn
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Don't Wake Norman/Pinkasaurus
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona