PBS Kids Schedule

July, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
August, 2024
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Friday, January 6, 2023

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad Night Shift/Put Me in Coach
12:30 a.m.
Wild Kratts Prairie Who?
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Margaret Visit the Farm/Fireflies and F
2 a.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
2:30 a.m.
Molly of Denali First Fish/A-maze-ing Snow
3 a.m.
Wild Kratts Prairie Who?
3:30 a.m.
Odd Squad Night Shift/Put Me in Coach
4 a.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
4:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Spoon Sounds/Robotta the Artiste
5 a.m.
5:30 a.m.
Ready Jet Go! Sunspot's Sunspot/Our Sun Is a Star!
6 a.m.
6:30 a.m.
Peg + Cat The Pentagirls Problem/The Tree Problem of Nationa
7 a.m.
Super Why! The Boy Who Drew Cats
7:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Goes to Sleep/Prince Wednesday Sleeps Over
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Goldfish Dies/Daniel's Strawberry Seeds
8:30 a.m.
Rosie's Rules Rosie the Dog Sitter/Chef Rosie
9 a.m.
Sesame Street Rainy Day Picnic
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Frozen Fish/Pirate Treasure
10 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
10:30 a.m.
Dinosaur Train TRAINS, SUBMARINES AND ZEPPELINS: PART 1/PART 2
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
11:30 a.m.
Curious George Aiming for the Stars/George vs the Volcano
12 p.m.
Sesame Street Rainy Day Picnic
12:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Petercadabra/Sleepless in Pinkville
1 p.m.
Let's Go Luna! Stinky Fruit/Kick It Good
1:30 p.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
2 p.m.
2:30 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
3 p.m.
Hero Elementary The Crew Who Snows What to Do / Keep Your Eye on T
3:30 p.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
4 p.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
4:30 p.m.
Wild Kratts Attack of the Tree Eating Aliens
5 p.m.
Curious George Aiming for the Stars/George vs the Volcano
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
6 p.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
6:30 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
9 p.m.
Nature Cat The Legend of Gold Gardens/Winter Dance Party
9:30 p.m.
Ready Jet Go! From Pluto With Love/A Star Is Born
10 p.m.
10:30 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
11 p.m.
Hero Elementary The Crew Who Snows What to Do / Keep Your Eye on T
11:30 p.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona