PBS Kids Schedule

July, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
August, 2024
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Tuesday, June 25, 2024

Time
Show
12 a.m.
Lyla in the Loop Operation Rise and Shine/The Carrot Cake Dance
12:30 a.m.
Nature Cat Niagara Falls/Nature Plant
1 a.m.
Arthur Mr. Ratburn and the Special Someone/The Feud
1:30 a.m.
Odd Squad Double O Trouble
2 a.m.
Wild Kratts Praying Mantis
2:30 a.m.
Wild Kratts Deer Buckaroo
3 a.m.
Lyla in the Loop Operation Rise and Shine/The Carrot Cake Dance
3:30 a.m.
Molly of Denali The Qyah Ice Classic/The Great Qyah Cleanup
4 a.m.
Molly of Denali Tusk, Tusk, and More Tusk/The Jokulhlaup Is on Us
4:30 a.m.
Hero Elementary With a Little Push/Track That Pack
5 a.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
5:30 a.m.
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Aunt Violet the Pilot/Abra-ca-lifford!
6:30 a.m.
Dinosaur Train The Egg Stealer?/To the Grandparents' Nest We Go!
7 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Whale of a Song/Pinkabubbles
7:30 a.m.
Mecha Builders Picture Perfect Park Party/Sun Block
8 a.m.
Sesame Street Art Rocks!
8:30 a.m.
Sesame Street Community Mural
9 a.m.
Work It Out Wombats! Treeborhood Carnaval/Magic Tricky
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! A House for Snout/Junjun's Brain Freeze
10 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Sleepover/Backyard Camping
11 a.m.
Curious George George and the Guide Dog/Whatever Floats Your Boat
11:30 a.m.
Curious George George Meets Allie-whoops!/Hundley's Great Escape
12 p.m.
Donkey Hodie Donkey's Bad Day/Yodel Bird Egg
12:30 p.m.
Donkey Hodie Cousin Hodie's Rainy Day/Grampy's Guppies
1 p.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
1:30 p.m.
Rosie's Rules Rosie the Recycling Kid/Rosies Mariposa
2 p.m.
Rosie's Rules Donating Day/Gatita the Volunteer Cat
2:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
3 p.m.
Alma's Way Chacho Gets a Bath/Frankie's Four Feet
3:30 p.m.
Alma's Way Alma Picked a Pepper/The Alma Train
4 p.m.
Lyla in the Loop Lemonade Champs/Double Dutch Dilemma
4:30 p.m.
Nature Cat The Parade of Pets/Hal's Pals
5 p.m.
Arthur MacFrensky Good the Bad and the Binky
5:30 p.m.
Odd Squad The Problem With Pentagurps/Three Portals Down
6 p.m.
Wild Kratts Spots in the Desert
6:30 p.m.
Wild Kratts Flight of the Pollinators
7 p.m.
Lyla in the Loop Lemonade Champs/Double Dutch Dilemma
7:30 p.m.
Molly of Denali Sukis Bone/Brand New Flag
8 p.m.
Molly of Denali The Worm Turns/Little Dog Lost
8:30 p.m.
Hero Elementary Hatching a Plan/The Invisible Force
9 p.m.
Cyberchase A Garden Grows in Botlyn
9:30 p.m.
Let's Go Luna! Viva La Pasta/Arrievederci Acqua!
10 p.m.
Rosie's Rules Donating Day/Gatita the Volunteer Cat
10:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
11 p.m.
Alma's Way Chacho Gets a Bath/Frankie's Four Feet
11:30 p.m.
Alma's Way Alma Picked a Pepper/The Alma Train
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona