PBS Kids Schedule

November, 2019
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
December, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Sunday, March 1, 2009

Time
Show
12 a.m.
Arthur What Is That Thing?/Buster's Best Behavior
12:30 a.m.
Wordgirl Slumber Party Pooper /Line Lessons With Lady Redun
1 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Do-Se-Dos And Do-Se-Don'ts
1:30 a.m.
Dragon Tales All Together Now/Team Work
2 a.m.
Arthur What Is That Thing?/Buster's Best Behavior
2:30 a.m.
Martha Speaks Best In Show/Truman On The Ball
3 a.m.
Curious George The Man With The Monkey Hands/Whistle Pig Wednesda
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Sid's Amazing Invention
4 a.m.
Super Why! The Three Little Pigs
4:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Circus Stars/Limelight Fright
5 a.m.
Make Way For Noddy Noddy On The Move/driving Miss Pink Cat
5:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood When Parents Go To Work Week
6 a.m.
Sesame Street Elmo Wishes For A Pet Dinosaur
7 a.m.
It's A Big Big World The Sloth Must Be Crazy/smarter Than You Think
7:30 a.m.
Barney & Friends The New Kid And Grandpa's Visit
8 a.m.
Caillou Caillou The Explorer
8:30 a.m.
9 a.m.
Jay Jay The Jet Plane Jay Jay Meets Cloud King/The Merit Badge
9:30 a.m.
Mama Mirabelle's Home Movies The Boy Can Blow/i Don't Like Spiders And Snakes
10 a.m.
Arthur My Music Rules/That's A Baby Show!
10:30 a.m.
Big Green Rabbit Big Green Hop
11 a.m.
Word World Pies, Pies, Pies!/Waterlogged
11:30 a.m.
Wishbone Frankenbone
12 p.m.
Sesame Street Elmo Steps In For Super Grover
1 p.m.
Curious George Amazing Maze Race/The Color Of Monkey
1:30 p.m.
Sid the Science Kid Climb, Ignatz, Climb!
2 p.m.
Super Why! Hansel And Gretel
2:30 p.m.
Clifford the Big Red Dog To Catch A Bird/The Best Party Ever
3 p.m.
Dragonflytv Montana And Yellowstone
3:30 p.m.
Wunderkind Little Amadeus The Wrong Boat
4 p.m.
Reading Rainbow Show Way
4:30 p.m.
Mister Rogers' Neighborhood Helping Others After Mistakes/Eraser Factory
5 p.m.
Sesame Street Elmo Steps In For Super Grover
6 p.m.
Saddle Club Riding To England
6:30 p.m.
Wordgirl The Two-Brains Boogie/Field Day Fun With Robo-Tobe
7 p.m.
Arthur My Music Rules/That's A Baby Show!
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha Gets Spooked/Martha Changes Her Luck
8 p.m.
Curious George Amazing Maze Race/The Color Of Monkey
8:30 p.m.
Sid the Science Kid Climb, Ignatz, Climb!
9 p.m.
Super Why! Hansel And Gretel
9:30 p.m.
Clifford the Big Red Dog To Catch A Bird/The Best Party Ever
10 p.m.
Cyberchase Crystal Clear
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Bully And The Bunny
11 p.m.
Curious George Amazing Maze Race/The Color Of Monkey
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha Gets Spooked/Martha Changes Her Luck
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona