PBS Kids Schedule

October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
November, 2019
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Sunday, July 5, 2009

Time
Show
12 a.m.
Arthur Locked In The Library!/Arthur Accused!
12:30 a.m.
Wordgirl Shrinkin' In The Ray/Department Store Tobey
1 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Dogcathalon Finale
1:30 a.m.
Dragon Tales Teasing Is Not Pleasing/Down The Drain
2 a.m.
Arthur Locked In The Library!/Arthur Accused!
2:30 a.m.
Martha Speaks Virtually Martha/Martha Vs. Robot
3 a.m.
Curious George Monkey Stagehand/Magic Garden
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Don't Forget The Leaves
4 a.m.
Super Why! Sleeping Beauty
4:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Big Hearted T-Bone/Cleo's Valentine Surprise
5 a.m.
Make Way For Noddy Dinah's Day Out/Mr. Plod, The Best Policeman
5:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Mister Rogers Talks About Up And Down
6 a.m.
Sesame Street Rosita Gets Upset At Zoe & Abby
7 a.m.
It's A Big Big World Madge Is Missing/the Anteater Songbook
7:30 a.m.
Barney & Friends The Reluctant Dragon, A Fairy Tale Adventure
8 a.m.
Caillou Adventure!
8:30 a.m.
9 a.m.
Make Way For Noddy Dinah's Day Out/Mr. Plod, The Best Policeman
9:30 a.m.
Mama Mirabelle's Home Movies Elephant Walk/Sounds Of The Savanna
10 a.m.
Arthur D.W. Goes To Washington/Arthur's Mystery Envelope
10:30 a.m.
Big Green Rabbit Hello, Birdie: What Is A Bird?
11 a.m.
Word World The Lost Letter L/Catch That C!
11:30 a.m.
Wishbone The Entrepawneur
12 p.m.
Sesame Street Telly's New Shoes
1 p.m.
Curious George Curious George, Plumber's Helper/Curious George Ta
1:30 p.m.
Sid the Science Kid The Bug Club
2 p.m.
Super Why! The Goose And The Golden Eggs
2:30 p.m.
Clifford the Big Red Dog Princess Cleo/Basketball Stories
3 p.m.
Dragonflytv What's Nano?/Where's Nano?
3:30 p.m.
Wunderkind Little Amadeus The Stolen Watch
4 p.m.
Reading Rainbow Sport Pages
4:30 p.m.
5 p.m.
Sesame Street Telly's New Shoes
6 p.m.
Saddle Club Staying The Distance
6:30 p.m.
Wordgirl Chuck E Sneeze/Swap Meat
7 p.m.
Arthur D.W. Goes To Washington/Arthur's Mystery Envelope
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha's Dirty Habit/Helen's All Thumbs
8 p.m.
Curious George Curious George, Plumber's Helper/Curious George Ta
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Bug Club
9 p.m.
Super Why! The Goose And The Golden Eggs
9:30 p.m.
Clifford the Big Red Dog Princess Cleo/Basketball Stories
10 p.m.
Cyberchase The X-Factor
10:30 p.m.
Maya & Miguel After School
11 p.m.
Curious George Curious George, Plumber's Helper/Curious George Ta
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha's Dirty Habit/Helen's All Thumbs
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona