PBS Kids Schedule

October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
November, 2019
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Saturday, August 22, 2009

Time
Show
12 a.m.
Arthur Vomitrocious!/Sue Ellen Chickens Out
12:30 a.m.
Wordgirl Highway To Havarti/Tiny Big
1 a.m.
Electric Company The Orangachoke
1:30 a.m.
Dragon Tales The Jumping Bean Express/Get Off A My Cloud
2 a.m.
Arthur Vomitrocious!/Sue Ellen Chickens Out
2:30 a.m.
Martha Speaks Itchy Martha/Martha And The Thief Of Hearts
3 a.m.
Curious George George Makes A Stand/Curious George Sees The Light
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Climb, Ignatz, Climb!
4 a.m.
Super Why! The Goose And The Golden Eggs
4:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Little Big Pup/Getting To Know You
5 a.m.
Reading Rainbow Two Old Potatoes And Me
5:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Josephine The Short-Neck Giraffe Story
6 a.m.
Sesame Street Firefly Show
7 a.m.
It's A Big Big World Spirit/shell
7:30 a.m.
Barney & Friends The Reluctant Dragon, A Fairy Tale Adventure
8 a.m.
Caillou Caillou Can Do It!
8:30 a.m.
Bob the Builder Work, Rest And Play
9 a.m.
9:30 a.m.
Ribert & Robert's Wonderworld Ribert Wants To Know About: The Farm
10 a.m.
Franny's Feet Like Magic/Old Friends, New Friends
10:30 a.m.
Angelina Ballerina Alice's Present/No Match For Angelina
11 a.m.
Miffy and Friends Playing Games
11:30 a.m.
Seemore's Playhouse The Talent Show
12 p.m.
Sesame Street Elmo Steps In For Super Grover
1 p.m.
Mama Mirabelle's Home Movies Gourmet Grazing/kings And Queens Of The Savanna
1:30 p.m.
Animalia The Dream-Weavers
2 p.m.
Design Squad Go-Kart Finale - Part 2
2:30 p.m.
Biz Kid$ Economic Cycles (What Goes Up Must Come Down)
3 p.m.
Word World Castles In The Sea/Get Your Coat
3:30 p.m.
Between The Lions A Shower Of Stars/Two Moons And One Lagoon
4 p.m.
4:30 p.m.
Mister Rogers' Neighborhood Mister Rogers Talks About Going To School
5 p.m.
Sesame Street Elmo Steps In For Super Grover
6 p.m.
Cyberchase Sensible Flats
6:30 p.m.
Wordgirl Theme Park Wham-Page/Chuck Makes A Buck
7 p.m.
Arthur Fernkenstein's Monster/D.W., Dancing Queen
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha Runs The Store, Part 1 & Part 2
8 p.m.
Curious George Curious George Sees Stars/Curious George Gets A Tr
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Tree House
9 p.m.
Super Why! Peter Rabbit
9:30 p.m.
Clifford the Big Red Dog Birdy Makes Three/Home Is Where The Fun Is
10 p.m.
Cyberchase Sensible Flats
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Adventures Of Rabbit-Bird Man
11 p.m.
Curious George Curious George Sees Stars/Curious George Gets A Tr
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha Runs The Store, Part 1 & Part 2
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona