PBS Kids Schedule

October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
November, 2019
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Tuesday, September 29, 2009

Time
Show
12 a.m.
Arthur Is That Kosher/Never Never Never
12:30 a.m.
Wordgirl Meat With A Side Of Cute/Mr. Big Words
1 a.m.
Electric Company Friends Or Aunts
1:30 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman How Not To Impress The Press
2 a.m.
Arthur Is That Kosher/Never Never Never
2:30 a.m.
Martha Speaks Martha Puts Out The Lights (Pts. 1 & 2)
3 a.m.
Curious George Grease Monkeys In Space/Pinata Vision
3:30 a.m.
Sid the Science Kid My Mushy Banana
4 a.m.
Super Why! Goldilocks And The Three Bears
4:30 a.m.
Dinosaur Train Armored Like An Ankylosaurus/Campout!
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog T-Bone, Dog About Town/Clifford's Big Heart
5:30 a.m.
Dragon Tales All That Glitters/Dragonberry Drought
6 a.m.
Sesame Street Elmo Steps In For Super Grover
7 a.m.
It's A Big Big World The Itch/everything's Going To Be Just Fine
7:30 a.m.
Barney & Friends The Music Box: Switzerland
8 a.m.
Caillou Caillou Loves The Fall
8:30 a.m.
Raggs All Kinds Of Moves
9 a.m.
Arthur What Scared Sue Ellen?/Clarissa Is Cracked
9:30 a.m.
Martha Speaks The Penguin Always Rings Twice/The Martha Code
10 a.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
10:30 a.m.
Sid the Science Kid My Shrinking Shoes
11 a.m.
Super Why! The Boy Who Cried Wolf
11:30 a.m.
Dinosaur Train Laura The Giganotosaurus/Dinosaur Poop!
12 p.m.
Sesame Street Telly's New Shoes
1 p.m.
It's A Big Big World What A Wonderful Leaf/roots Rock
1:30 p.m.
Zula Patrol The Show Must Float On/The Truder Crown Affair
2 p.m.
Maya & Miguel Puppy Love
2:30 p.m.
Wordgirl Two Brains Forgets/Banned On The Run
3 p.m.
Wordworld Bugs To The Rescue/Sheep's First Bike Ride
3:30 p.m.
Between The Lions The Golden Meaty Awards
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Who Me, Jealous?/A Bunny In A Haystack
4:30 p.m.
Super Why! The Boy Who Cried Wolf
5 p.m.
Electric Company A Whole New Francine
5:30 p.m.
Fetch! With Ruff Ruffman How To Break The Ice And Also Waddle On It
6 p.m.
Cyberchase A Change Of Art
6:30 p.m.
Dragon Tales A Crown For Princess Kidoodle/Play It And Say It
7 p.m.
Arthur What Scared Sue Ellen?/Clarissa Is Cracked
7:30 p.m.
Martha Speaks The Penguin Always Rings Twice/The Martha Code
8 p.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
8:30 p.m.
Sid the Science Kid My Shrinking Shoes
9 p.m.
Super Why! The Boy Who Cried Wolf
9:30 p.m.
Dinosaur Train Laura The Giganotosaurus/Dinosaur Poop!
10 p.m.
Cyberchase A Change Of Art
10:30 p.m.
Maya & Miguel Mother's Day
11 p.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
11:30 p.m.
Martha Speaks The Penguin Always Rings Twice/The Martha Code
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona