PBS Kids Schedule

December, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Hotel Congress Supported by Hotel Congress

Sunday, February 28, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur Sue Ellen's Lost Diary/Arthur's Knee
12:30 a.m.
Wordgirl Becky And The Bard/Monkey Robot Showdown
1 a.m.
Electric Company The Orangachoke
1:30 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Don't Put The Kart Before The Sea Lion
2 a.m.
Arthur Sue Ellen's Lost Diary/Arthur's Knee
2:30 a.m.
Martha Speaks Martha In The White House, Part 1 & 2
3 a.m.
Curious George Fun Ball Talley/Red Sky At Night, Monkey's Delight
3:30 a.m.
Sid the Science Kid The Tree House
4 a.m.
Super Why! Aladdin
4:30 a.m.
Dinosaur Train Derek The Deinonychus/Don's Dragonfly
5 a.m.
Make Way For Noddy Noddy And The Treasure Map/noddy's Wake-up Call
5:30 a.m.
6 a.m.
Sesame Street Sesame Street Amphibian Show
7 a.m.
It's A Big Big World Winslow's Gone Bananas/i Love Purple
7:30 a.m.
Barney & Friends Barney's Big Garden And Listen!
8 a.m.
Caillou After Dark!
8:30 a.m.
Miffy and Friends Fun With Friends
9 a.m.
Make Way For Noddy Noddy And The Treasure Map/noddy's Wake-up Call
9:30 a.m.
Mama Mirabelle's Home Movies What's In A Tail?/footprints In The Sand
10 a.m.
Arthur Grandma Thora Appreciation Day/Fern's Slumber Part
10:30 a.m.
Big Green Rabbit Big Green Hop
11 a.m.
Wordworld Bear's Bed Sled/Sh-Sh-Shark!
11:30 a.m.
Peep and the Big Wide World/Pocoyo Newton's Big Adventure/Peep Crosses The Road/Poc
12 p.m.
Sesame Street Sesame Street Grouch Messing Machine
1 p.m.
Curious George Night Of The Weiner Dog/Animal Trackers
1:30 p.m.
Sid the Science Kid Climb, Ignatz, Climb!
2 p.m.
Super Why! Hansel And Gretel: A Healthy Adventure
2:30 p.m.
Dinosaur Train The Old Bird/Diamond Don
3 p.m.
Scigirls Dolphin Dive
3:30 p.m.
Wunderkind Little Amadeus The Wrong Boat
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Led Astray/Wedding Bell Blues
4:30 p.m.
Miffy and Friends Fun With Friends
5 p.m.
Sesame Street Sesame Street Grouch Messing Machine
6 p.m.
Saddle Club Riding To England
6:30 p.m.
Wordgirl The Wrong Side Of The Law: Part 1/The Wrong Side O
7 p.m.
Arthur Grandma Thora Appreciation Day/Fern's Slumber Part
7:30 p.m.
Martha Speaks The Jakey Express/Martha, Sled Dog
8 p.m.
Curious George Night Of The Weiner Dog/Animal Trackers
8:30 p.m.
Sid the Science Kid Climb, Ignatz, Climb!
9 p.m.
Super Why! Hansel And Gretel: A Healthy Adventure
9:30 p.m.
Dinosaur Train The Old Bird/Diamond Don
10 p.m.
Cyberchase A Broom Of One's Own
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Dogwalkers
11 p.m.
Curious George Night Of The Weiner Dog/Animal Trackers
11:30 p.m.
Martha Speaks The Jakey Express/Martha, Sled Dog
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona