PBS Kids Schedule

September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Thursday, April 22, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur Arthur Babysits/Arthur's Cousin Catastrophe
12:30 a.m.
Wordgirl The Wrong Side Of The Law: Part 1/The Wrong Side O
1 a.m.
Electric Company Electric Accompany
1:30 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman There's Food Safety And Then There's Food Safety
2 a.m.
Arthur Arthur Babysits/Arthur's Cousin Catastrophe
2:30 a.m.
Martha Speaks Dogs In Space/Dogs From Space
3 a.m.
Curious George George Digs Worms/Everything Old Is New Again
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Don't Forget The Leaves
4 a.m.
Super Why! The Tortoise And The Hare
4:30 a.m.
Dinosaur Train Have You Heard About The Herd?/Jess Hesperornis
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog That's Snow Lie/A Friend In Need
5:30 a.m.
Dragon Tales Rise And Bloom/Dragon Scouts
6 a.m.
Sesame Street Sesame Street The Cookie Tree
7 a.m.
It's A Big Big World The Big Race/you Are What You Are
7:30 a.m.
Barney & Friends Pets And Vets
8 a.m.
Caillou Animals And Me!
8:30 a.m.
Raggs Try New Things
9 a.m.
Arthur The Cherry Tree/matchmaker Matchbreaker
9:30 a.m.
Martha Speaks Martha Walks The Dog/martha's Got Talent
10 a.m.
Curious George George Measures Up/Something New Under The Sun
10:30 a.m.
Sid the Science Kid The Dirt On Dirt
11 a.m.
Super Why! Tiddalick The Frog
11:30 a.m.
Dinosaur Train Valley Of The Stygimolochs/Tiny Loves Fish
12 p.m.
Sesame Street Wild Nature Survivor Guy
1 p.m.
It's A Big Big World World Tree Day/world Tree Cuisine
1:30 p.m.
Barney & Friends Home, Sweet Home: The Rainforest
2 p.m.
Maya & Miguel When Maya Met Andy
2:30 p.m.
Wordgirl Earth Day Girl/a Hero, A Thief, A Store And Its Ow
3 p.m.
Wordworld Duck Saves Spider's Web/caterpillar Gets A Home
3:30 p.m.
Between The Lions A Shower Of Stars/Two Moons And One Lagoon
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Doggie Garden/Captain Birdwell's Treasure
4:30 p.m.
Super Why! Tiddalick The Frog
5 p.m.
Electric Company The Flube Whisperer
5:30 p.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Do-se-dos And Do-se-don'ts
6 p.m.
Cyberchase The X-factor
6:30 p.m.
Dragon Tales Green Thumbs/Hand In Hand
7 p.m.
Arthur The Cherry Tree/matchmaker Matchbreaker
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha Walks The Dog/martha's Got Talent
8 p.m.
Curious George George Measures Up/Something New Under The Sun
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Dirt On Dirt
9 p.m.
Super Why! Tiddalick The Frog
9:30 p.m.
Dinosaur Train Valley Of The Stygimolochs/Tiny Loves Fish
10 p.m.
Cyberchase The X-factor
10:30 p.m.
Maya & Miguel Every Day Is Earth Day
11 p.m.
Curious George George Measures Up/Something New Under The Sun
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha Walks The Dog/martha's Got Talent
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona