PBS Kids Schedule

December, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Hotel Congress Supported by Hotel Congress

Saturday, May 1, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur Arthur And The Crunch Cereal Contest/D.W. Flips
12:30 a.m.
Wordgirl Opposite Day/Granny's Book Club
1 a.m.
Electric Company Jules Quest
1:30 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Dogvinci Code
2 a.m.
Arthur Arthur And The Crunch Cereal Contest/D.W. Flips
2:30 a.m.
Martha Speaks Martha Puts Out The Lights (Pts. 1 & 2)
3 a.m.
Curious George Monkey Underground/Cat Mother
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Climb, Ignatz, Climb!
4 a.m.
Super Why! The Elves And The Shoemaker
4:30 a.m.
Dinosaur Train Fast Friends/T. Rex Teeth
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog Big Hearted T-Bone/Cleo's Valentine Surprise
5:30 a.m.
Dragon Tales Making It Fun/The Sorrow And The Party
6 a.m.
Sesame Street Sesame Street Amphibian Show
7 a.m.
Between The Lions The Coyote And The Rabbit/The Gingerbread Man
7:30 a.m.
Barney & Friends Rabbits/Ducks And Fish
8 a.m.
Caillou Caillou's Surprise
8:30 a.m.
Bob the Builder Bob's New House
9 a.m.
Thomas & Friends Mistakes
9:30 a.m.
Ribert & Robert's Wonderworld Ribert Wants To Know About: Baby Animals
10 a.m.
Franny's Feet Pandamonium/Tower Power
10:30 a.m.
Angelina Ballerina: The Next Steps Angelina's New Home/Angelina's New School
11 a.m.
11:30 a.m.
Peep and the Big Wide World/Pocoyo The Real Decoy/ Peep's Lost Leaf/Pocoyo - Detect
12 p.m.
1 p.m.
Mama Mirabelle's Home Movies Tails Of The Galapagos/Happy Habitats
1:30 p.m.
Animalia Animalia's Talent-O-Topia
2 p.m.
Design Squad Pumped
2:30 p.m.
Biz Kid$ How Credit Affects Your Life
3 p.m.
Word World Superhero Sheep/Pirate Ship
3:30 p.m.
Between The Lions King Midas/The Dirty Smelly King
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford Grows Up/Jetta's Sweater
4:30 p.m.
Angelina Ballerina: The Next Steps Angelina's New Ballet Teacher/Angelina's Dance Par
5 p.m.
6 p.m.
Cyberchase The Halloween Howl
6:30 p.m.
Wordgirl Wordgirl Makes A Mistake: Part 1/Wordgirl Makes A
7 p.m.
Arthur Arthur The Wrecker/Arthur And The True Francine
7:30 p.m.
Martha Speaks Escape From Flea Island/No Dogs Allowed
8 p.m.
Curious George Up, Up And Away/Skunked
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Tree House
9 p.m.
Super Why! The Ugly Duckling
9:30 p.m.
Dinosaur Train One Smart Dinosaur/Petey The Peteinosaurus
10 p.m.
Cyberchase The Halloween Howl
10:30 p.m.
Maya & Miguel Prince Tito
11 p.m.
Curious George Up, Up And Away/Skunked
11:30 p.m.
Martha Speaks Escape From Flea Island/No Dogs Allowed
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona