PBS Kids Schedule

July, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
August, 2019
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Friday, May 14, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur Portrait Of The Artist As A Young Tibble/The Secre
12:30 a.m.
Wordgirl The Birthday Girl/Granny-Sitter
1 a.m.
Electric Company Wicked Itch
1:30 a.m.
2 a.m.
Arthur Portrait Of The Artist As A Young Tibble/The Secre
2:30 a.m.
Martha Speaks Martha And The One Thousand Fleas/Nice And Crabby
3 a.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Sid's Rainy Play Date
4 a.m.
Super Why! The Princess And The Pea
4:30 a.m.
Dinosaur Train Armored Like An Ankylosaurus/Campout!
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog Who Moved My Bone/Clifford The Pirate King
5:30 a.m.
Dragon Tales Lucky Stone/The Mefirst Wizard
6 a.m.
7 a.m.
Between The Lions Cheesybreadville/Stolen Smells
7:30 a.m.
Barney & Friends The Good Egg: Kenya
8 a.m.
Caillou Imagine!
8:30 a.m.
Raggs Hands
9 a.m.
Arthur When Carl Met George/D.W. Swims With The Fishes
9:30 a.m.
Martha Speaks Martha: Secret Agent Dog, Part 1 & 2
10 a.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
10:30 a.m.
Sid the Science Kid Sid The Weatherman
11 a.m.
Super Why! Little Miss Muffet
11:30 a.m.
Dinosaur Train Erma Eoraptor/Under The Volcano
12 p.m.
1 p.m.
Raggs Hands
1:30 p.m.
Barney & Friends Bonjour Barney!: France
2 p.m.
Maya & Miguel Maya And Miguel, Come On Down!
2:30 p.m.
Wordgirl Shrinkin' In The Ray/Department Store Tobey
3 p.m.
Wordworld Duck's Hiccups/A... A... Choo!
3:30 p.m.
Between The Lions I Don't Want A Birthday Party & Knuffle Bunny
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford's Cookie Craving/Jetta's Friend
4:30 p.m.
Super Why! Little Miss Muffet
5 p.m.
Electric Company Madame President
5:30 p.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The People Vs. Grandma Ruffman
6 p.m.
Cyberchase The Flying Parallinis
6:30 p.m.
Dragon Tales Cassie Catches Up/Very Berry
7 p.m.
Arthur When Carl Met George/D.W. Swims With The Fishes
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha: Secret Agent Dog, Part 1 & 2
8 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
8:30 p.m.
Sid the Science Kid Sid The Weatherman
9 p.m.
Super Why! Little Miss Muffet
9:30 p.m.
Dinosaur Train Erma Eoraptor/Under The Volcano
10 p.m.
Cyberchase The Flying Parallinis
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Wrestler Next Door
11 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha: Secret Agent Dog, Part 1 & 2
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona