PBS Kids Schedule

September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Sunday, May 16, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur Portrait Of The Artist As A Young Tibble/The Secre
12:30 a.m.
Wordgirl The Birthday Girl/Granny-Sitter
1 a.m.
Electric Company Wicked Itch
1:30 a.m.
2 a.m.
Arthur Portrait Of The Artist As A Young Tibble/The Secre
2:30 a.m.
Martha Speaks Martha And The One Thousand Fleas/Nice And Crabby
3 a.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Sid's Rainy Play Date
4 a.m.
Super Why! The Princess And The Pea
4:30 a.m.
Dinosaur Train Armored Like An Ankylosaurus/Campout!
5 a.m.
Make Way For Noddy The Great Goblin Switch/Noddy And The Naughty Box
5:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Week Of Programs On Work
6 a.m.
7 a.m.
Between The Lions Cheesybreadville/Stolen Smells
7:30 a.m.
Barney & Friends The Good Egg: Kenya
8 a.m.
Caillou Imagine!
8:30 a.m.
9 a.m.
Make Way For Noddy The Great Goblin Switch/Noddy And The Naughty Box
9:30 a.m.
Mama Mirabelle's Home Movies Savanna Lullaby/It Gives You Paws
10 a.m.
Arthur When Carl Met George/D.W. Swims With The Fishes
10:30 a.m.
Big Green Rabbit Charlie's Backyard Adventure: What Is Communicatio
11 a.m.
Wordworld Duck's Hiccups/A... A... Choo!
11:30 a.m.
Peep and the Big Wide World/Pocoyo The Fish Museum/ Peep's Night Out/Pocoyo - Invis
12 p.m.
1 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
1:30 p.m.
Sid the Science Kid Sid The Weatherman
2 p.m.
Super Why! Little Miss Muffet
2:30 p.m.
Dinosaur Train Erma Eoraptor/Under The Volcano
3 p.m.
Scigirls Puppet Power
3:30 p.m.
Wunderkind Little Amadeus The Choir Of The Silent Sisters
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford's Cookie Craving/Jetta's Friend
4:30 p.m.
5 p.m.
6 p.m.
Saddle Club Pioneer Day
6:30 p.m.
Wordgirl Shrinkin' In The Ray/Department Store Tobey
7 p.m.
Arthur When Carl Met George/D.W. Swims With The Fishes
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha: Secret Agent Dog, Part 1 & 2
8 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
8:30 p.m.
Sid the Science Kid Sid The Weatherman
9 p.m.
Super Why! Little Miss Muffet
9:30 p.m.
Dinosaur Train Erma Eoraptor/Under The Volcano
10 p.m.
Cyberchase The Flying Parallinis
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Wrestler Next Door
11 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha: Secret Agent Dog, Part 1 & 2
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona