PBS Kids Schedule

June, 2019
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Saturday, May 29, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur The Boy Who Cried Comet/Arthur And Los Vecinos
12:30 a.m.
Wordgirl The Two-Brains Boogie/Field Day Fun With Robo-Tobe
1 a.m.
National Geographic Bee 2010 National Geographic Bee
2 a.m.
Arthur Muffy's Soccer Shocker/Brother, Can You Spare A Cl
2:30 a.m.
Martha Speaks Skits On Ice/Martha's Steamed!
3 a.m.
Curious George Curious George, Spy Monkey/Castle Keep
3:30 a.m.
Sid the Science Kid No More Changes
4 a.m.
Super Why! The Emperor's New Clothes
4:30 a.m.
Dinosaur Train Pteranodon Family World Tour/Gilbert The Junior
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog Special Delivery/Ferry Tale
5:30 a.m.
Dragon Tales Back To The Fairy Tales/Dragon Scouts
6 a.m.
7 a.m.
Between The Lions King Midas/The Dirty Smelly King
7:30 a.m.
Barney & Friends Home, Safe Home
8 a.m.
Caillou All In A Day
8:30 a.m.
Bob the Builder Two New Machines!
9 a.m.
Thomas & Friends Believing
9:30 a.m.
Ribert & Robert's Wonderworld Ribert Wants To Know About: Computers
10 a.m.
Franny's Feet Wedding Day Woe/Slippery Sandcastle
10:30 a.m.
Angelina Ballerina: The Next Steps Angelina And Alice's Big Night/Angelina And The Gi
11 a.m.
11:30 a.m.
Peep and the Big Wide World/Pocoyo There's No Place Like Home/Flipping Newton/Pocoy
12 p.m.
Sesame Street Squirmadega Car Race
1 p.m.
Mama Mirabelle's Home Movies Curtain Up!/Listen Up!
1:30 p.m.
Animalia Iggy's Quest
2 p.m.
Design Squad Cardboard Furniture
2:30 p.m.
Biz Kid$ The Green Economy & You
3 p.m.
Wordworld Welcome Home, Duck/The Lost Letter L
3:30 p.m.
Between The Lions Bein' With You This Way & How To Be
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog My Best Friend/Cleo's Fair Share
4:30 p.m.
Angelina Ballerina: The Next Steps Angelina's Musical Day/Angelina's Crazy Solo
5 p.m.
Sesame Street Squirmadega Car Race
6 p.m.
Cyberchase Less Than Zero
6:30 p.m.
Wordgirl A Vote For Becky/Class Act
7 p.m.
Arthur Muffy's Soccer Shocker/Brother, Can You Spare A Cl
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha Plays Favorites/Martha And The Doggie Lover
8 p.m.
Curious George A Bridge To Farm/Monkey Fever
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Perfect Pancake
9 p.m.
Super Why! Little Bo Peep
9:30 p.m.
Dinosaur Train Kenny Kentrosaurus/Don And The Troodons
10 p.m.
Cyberchase Less Than Zero
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Pen-Pal
11 p.m.
Curious George A Bridge To Farm/Monkey Fever
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha Plays Favorites/Martha And The Doggie Lover
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona