PBS Kids Schedule

May, 2019
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2019
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Monday, July 26, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur Arthur And D.W. Clean Up/The Long, Dull Winter
12:30 a.m.
Wordgirl The Young And The Meatless/Mr. Big's Mini-Golf
1 a.m.
Electric Company One Smart Cookie
1:30 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Grand Prizeless Grand Finale
2 a.m.
Arthur Arthur And D.W. Clean Up/The Long, Dull Winter
2:30 a.m.
Martha Speaks Skits On Ice/Martha's Steamed!
3 a.m.
Curious George Fun Ball Talley/Red Sky At Night, Monkey's Delight
3:30 a.m.
Sid the Science Kid No More Changes
4 a.m.
Super Why! The Muddled-Up Fairytales
4:30 a.m.
Dinosaur Train Pteranodon Family World Tour/Gilbert The Junior
5 a.m.
Bob the Builder Compromise & Competition
5:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Jugglers - Flying Karamazov Brothers/Macaroni Fact
6 a.m.
Sesame Street Sesame Street Grouch Messing Machine
7 a.m.
Between The Lions How To Be A Good Dog & Not Afraid Of Dogs
7:30 a.m.
Barney & Friends Riff's Musical Zoo And The Princess And The Frog
8 a.m.
Caillou Caillou Can Do It!
8:30 a.m.
Raggs Keeping Clean
9 a.m.
Arthur Sue Ellen Moves In/The Perfect Brother
9:30 a.m.
Martha Speaks Martha And The One Thousand Fleas/Nice And Crabby
10 a.m.
Curious George Shipwrecked With Hundley/Chasing Rainbows
10:30 a.m.
Sid the Science Kid The Itchy Tag
11 a.m.
Super Why! The Ghost Who Was Afraid Of Halloween
11:30 a.m.
Dinosaur Train Kenny Kentrosaurus/Don And The Troodons
12 p.m.
1 p.m.
Raggs Keeping Clean
1:30 p.m.
Barney & Friends Making A Move!
2 p.m.
Maya & Miguel Prince Tito
2:30 p.m.
Wordgirl Wham Up/Seeds Of Doubt
3 p.m.
Wordworld Welcome Home, Duck/The Lost Letter L
3:30 p.m.
Between The Lions Trosclair And The Alligator & The Coyote And The R
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Stinky Friends/He's Wonderful Mr. Bleakman
4:30 p.m.
Super Why! The Ghost Who Was Afraid Of Halloween
5 p.m.
Electric Company Mighty Bright Fight
5:30 p.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Debut Of Smell-O-Vision
6 p.m.
Cyberchase A Whale Of A Tale
6:30 p.m.
Dragon Tales Puzzlewood/Let's Dance
7 p.m.
Arthur Sue Ellen Moves In/The Perfect Brother
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha And The One Thousand Fleas/Nice And Crabby
8 p.m.
Curious George Shipwrecked With Hundley/Chasing Rainbows
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Itchy Tag
9 p.m.
Super Why! The Ghost Who Was Afraid Of Halloween
9:30 p.m.
Dinosaur Train Kenny Kentrosaurus/Don And The Troodons
10 p.m.
Cyberchase A Whale Of A Tale
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Bully And The Bunny
11 p.m.
Curious George Shipwrecked With Hundley/Chasing Rainbows
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha And The One Thousand Fleas/Nice And Crabby
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona