PBS Kids Schedule

July, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
August, 2019
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Saturday, August 14, 2010

Time
Show
12 a.m.
Arthur The Perfect Game/D.W.'s Furry Freakout
12:30 a.m.
Wordgirl Wham Up/Seeds Of Doubt
1 a.m.
Electric Company War Of The Words
1:30 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Dogvinci Code
2 a.m.
Arthur The Perfect Game/D.W.'s Furry Freakout
2:30 a.m.
Martha Speaks Martha In Charge/Truman And The Deep Blue Sea
3 a.m.
Curious George Zeros To Donuts/Curious George, Stain Remover
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Climb, Ignatz, Climb!
4 a.m.
Super Why! The Beach Day Mystery
4:30 a.m.
Dinosaur Train The Wing Kings/The Big Mud Pit
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog Fishing Lessons/No Baths For Cleo
5:30 a.m.
Dragon Tales Feliz Cumpleanos, Enrique/On Thin Ice
6 a.m.
7 a.m.
Between The Lions Spicy Hot Colors & Yesterday I Had The Blues
7:30 a.m.
Barney & Friends Welcome, Cousin Riff And Special Skills
8 a.m.
Caillou All In A Day
8:30 a.m.
Bob the Builder Staying Cool
9 a.m.
Thomas & Friends Kindness
9:30 a.m.
Ribert & Robert's Wonderworld Ribert Wants To Know About: Big And Little
10 a.m.
Franny's Feet Granny Nanny Goat/Franny And Five-Pin
10:30 a.m.
Angelina Ballerina: The Next Steps Angelina Cheerleader/Angelina's Ballet School
11 a.m.
Miffy and Friends Miffy's Birthday/Miffy's Apple Pies
11:30 a.m.
Peep and the Big Wide World/Pocoyo A Duck's Tale/ Quack's Tracks/Pocoyo-Scary No
12 p.m.
Sesame Street Squirmadega Car Race
1 p.m.
1:30 p.m.
Animalia Alex's Treasure Island
2 p.m.
Design Squad Go-Kart Finale - Part 1
2:30 p.m.
Biz Kid$ The World Is A Risky Place
3 p.m.
Wordworld Dog's Having A Party/Dog Wants To Play Ball
3:30 p.m.
Between The Lions Stone Soup & Bee-Bim Bop!
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford's Cookie Craving/Jetta's Friend
4:30 p.m.
Angelina Ballerina: The Next Steps Angelina And Roquefort's Rhythmic Ghost/Angelina
5 p.m.
Sesame Street Squirmadega Car Race
6 p.m.
Cyberchase Team Spirit
6:30 p.m.
Wordgirl Opposite Day/Granny's Book Club
7 p.m.
Arthur Home Sweet Home/Do You Believe In Magic
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha The Hero Maker/Starstruck Martha
8 p.m.
Curious George Curious George's Home For Pigeons/Out Of Order
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Tree House
9 p.m.
Super Why! Super Why! And The Little Mermaid
9:30 p.m.
Dinosaur Train Long Claws/Tank's Sleep Over
10 p.m.
Cyberchase Team Spirit
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Cheery Chipper Cupid Sisters
11 p.m.
Curious George Curious George's Home For Pigeons/Out Of Order
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha The Hero Maker/Starstruck Martha
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona