PBS Kids Schedule

September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Sunday, July 20, 2014

Time
Show
12 a.m.
Jonathan Bird's Blue World Artificial Reefs And Free Diving
12:30 a.m.
Wordgirl The Rise Of Miss Power, Part 3/The Rise Of Miss Po
1 a.m.
Electric Company Off Target
1:30 a.m.
Arthur D.W. On Ice/Spoiled Rotten!
2 a.m.
Arthur The Last Of Mary Moo Cow/Bitzi's Beau
2:30 a.m.
Martha Speaks Verb Dog, When Action Calls!/Martha's Adverb Adven
3 a.m.
Curious George Follow That Boat/Windmill Monkey
3:30 a.m.
Curious George Mother's Day Surprise/Jungle Gym
4 a.m.
Peg + Cat The Big Dog Problem/The Three Friends Problem
4:30 a.m.
Dinosaur Train An Apatosaurus Adventure/Nature Art
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog Best Paw Forward/Then Came Bob
5:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Words: Clap & Stomp/Rhythmic Performers From Stomp
6 a.m.
Sesame Street Baby Bear's New Sitter
7 a.m.
Sid the Science Kid I Want To Be A Scientist!
7:30 a.m.
Barney & Friends Riff's Musical Zoo/Boats
8 a.m.
Caillou Big Brother Caillou
8:30 a.m.
Bob the Builder A Brand New Shelter
9 a.m.
Thomas & Friends Fire & Water
9:30 a.m.
10 a.m.
Maya & Miguel I'Ve Got To Be Mi-Guel
10:30 a.m.
Angelina Ballerina: The Next Steps Angelina And Alice's Big Night/Angelina And The Gi
11 a.m.
11:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Words: Clap & Stomp/Rhythmic Performers From Stomp
12 p.m.
Sesame Street Baby Bear's New Sitter
1 p.m.
Curious George Follow That Boat/Windmill Monkey
1:30 p.m.
Curious George Mother's Day Surprise/Jungle Gym
2 p.m.
Peg + Cat The Big Dog Problem/The Three Friends Problem
2:30 p.m.
Dinosaur Train An Apatosaurus Adventure/Nature Art
3 p.m.
Jonathan Bird's Blue World Sturgeon And The Coral Farm
3:30 p.m.
Twice as Good Pizzas With Pizzazz
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Best Paw Forward/Then Came Bob
4:30 p.m.
Maya & Miguel I'Ve Got To Be Mi-Guel
5 p.m.
Electric Company Wordball Games
5:30 p.m.
Cyberchase The Guilty Party
6 p.m.
Travel With Kids Jamaica - The Wild West Coast
6:30 p.m.
Wordgirl Who Wants To Get Rid Of Wordgirl?/The Talented Mr.
7 p.m.
Arthur Big Brother Binky, Parts I & Ii
7:30 p.m.
Martha Speaks Bulldozer Versus Dinosaur!/Carolina Tackles Footba
8 p.m.
Curious George Follow That Boat/Windmill Monkey
8:30 p.m.
Curious George Mother's Day Surprise/Jungle Gym
9 p.m.
Peg + Cat The Big Dog Problem/The Three Friends Problem
9:30 p.m.
Dinosaur Train An Apatosaurus Adventure/Nature Art
10 p.m.
Electric Company Wordball Games
10:30 p.m.
Cyberchase The Guilty Party
11 p.m.
Maya & Miguel I'Ve Got To Be Mi-Guel
11:30 p.m.
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona