PBS Kids Schedule

June, 2019
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Thursday, November 2, 2017

Time
Show
12 a.m.
Dinosaur Train The Wing Kings/The Big Mud Pit
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Nighttime in the Neighborhood
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Tiger Family Trip
1:30 a.m.
Splash and Bubbles Deflated Dunk/Kelp Forest Keepers
2 a.m.
Nature Cat Woodpecker Picks a Place/Here Comes the Sun
2:30 a.m.
Ready Jet Go! The Mindysphere/Lone Star
3 a.m.
Wild Kratts The Amazing Creature Race
3:30 a.m.
Wild Kratts Mystery on the Prairie
4 a.m.
Odd Squad Not So Splash/By the Book
4:30 a.m.
Odd Squad O vs. The Ballcano/Assistants' Creed
5 a.m.
Arthur The World of Tomorrow/Is There a Doctor in the Hou
5:30 a.m.
Arthur Show Off/Dog's Best Friend
6 a.m.
6:30 a.m.
Cyberchase Trick or Treat
7 a.m.
Cyberchase The Hacker's Challenge
7:30 a.m.
Wordgirl The Good, the Bad, and the Chucky/Granny's Pet Pla
8 a.m.
Arthur Adventures in Budylon/Ladonna Compson: Party Anima
8:30 a.m.
Arthur Molina's Mulligan/Buster Bombs
9 a.m.
Peg + Cat The Sam Problem/Mac the Fork
9:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Super Cleaner Uppers/Itty Bitty Water
10 a.m.
Super Why! Hansel and Gretel
10:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Babysitter Blues/Saturday Morning
11 a.m.
Thomas & Friends Exciting Friends
11:30 a.m.
Thomas & Friends Kindness With Friends
12 p.m.
Caillou Can Do Caillou
12:30 p.m.
Sid the Science Kid Discovering Darkness
1 p.m.
Bob the Builder Job Performance!
1:30 p.m.
Wordworld Princess Sheep/W Drought
2 p.m.
Super Why! Hansel and Gretel
2:30 p.m.
Sesame Street Norberts Birthday
3 p.m.
3:30 p.m.
Dinosaur Train Buck-Tooth Bucky/Tiny's Tiny Friend
4 p.m.
Dinosaur Train An Armored Tail Tale/Pterasaur Flying Club
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Visiting Grandpere/The Tiger Family Goes Back Home
5 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Makes a Noise Maker/Daniel Makes the Neighb
5:30 p.m.
Splash and Bubbles Splash's Swim School/Light at the End of the Tunne
6 p.m.
Nature Cat The Great Grasshopper Race/Fall for Hal
6:30 p.m.
Ready Jet Go! Space Race/Jet's Time MacHine
7 p.m.
Wild Kratts Chameleons on Target
7:30 p.m.
Wild Kratts Fossa Palooza
8 p.m.
Odd Squad Now You Don't See Me/Moustache Confidential
8:30 p.m.
Odd Squad Disorder in the Court
9 p.m.
Arthur Adventures in Budylon/Ladonna Compson: Party Anima
9:30 p.m.
Arthur Molina's Mulligan/Buster Bombs
10 p.m.
Super Why! Hansel and Gretel
10:30 p.m.
Sesame Street Norberts Birthday
11 p.m.
11:30 p.m.
Dinosaur Train Buck-Tooth Bucky/Tiny's Tiny Friend
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona