PBS Kids Schedule

August, 2019
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Thursday, November 30, 2017

Time
Show
12 a.m.
Dinosaur Train TRAINS, SUBMARINES AND ZEPPELINS: PART 1/PART 2
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Dragon Dance/Teacher Harriet's Birthday
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Super Daniel!/Play Pretend
1:30 a.m.
Splash and Bubbles Lu the Explorer/I've Got Rhythm?
2 a.m.
Nature Cat Flamingo-a-go-go/What a Tangled Web
2:30 a.m.
Ready Jet Go! Solar System Bake-off/Kid-kart Derby
3 a.m.
Wild Kratts Race for the Hippo Disc
3:30 a.m.
Wild Kratts Stars of the Tides
4 a.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
4:30 a.m.
Odd Squad Orchid's Almost Half Hour Talent Show/The Perfect
5 a.m.
Arthur Carried Away/Dueling Detectives
5:30 a.m.
Arthur Francine's Big Top Trouble/George Blows His Top
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman You Lucky Dog
6:30 a.m.
Cyberchase Trading Places
7 a.m.
Cyberchase Father's Day
7:30 a.m.
Wordgirl Dr. Two Brains, Mr. Cheese/Kitty Cat Criminals
8 a.m.
Arthur Arthur Weighs In/The Law of the Jungle Gym
8:30 a.m.
Arthur Buster Isnt Buying It/One Ornery Critter
9 a.m.
Peg + Cat The Arch Villain Problem/The Straight and Narrow P
9:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Top of the Sky/Jiggle Bones
10 a.m.
Super Why! The Three Billy Goats Gruff
10:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Princess Cleo/Basketball Stories
11 a.m.
Thomas & Friends Telling Tales
11:30 a.m.
Thomas & Friends Lost and Found
12 p.m.
Caillou Caillou the Brave
12:30 p.m.
Sid the Science Kid Sid's Health Day
1 p.m.
Bob the Builder Watch Out Pilchard
1:30 p.m.
Wordworld The Best Nest/Duck's Family Reunion
2 p.m.
Super Why! The Three Billy Goats Gruff
2:30 p.m.
Sesame Street Get Ready for Today
3 p.m.
Sesame Street Painting With Cookie Monster
3:30 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
4 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Air Obstacle Race/King &
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Says I'm Sorry/The Royal Mudpies
5 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Uses His Words/All Aboard!
5:30 p.m.
Splash and Bubbles Stormy Waters/Scoot on Over!
6 p.m.
Nature Cat The Shellersons/Only the Shadow Knows
6:30 p.m.
Ready Jet Go! Asteroids, Meteors, and Meteorites/Mindy's Meteo
7 p.m.
Wild Kratts Golden Snub Nosed Monkey Man
7:30 p.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
8 p.m.
Odd Squad The Voice/Problem Partners
8:30 p.m.
Odd Squad Rookie Night/Who Let the Doug Out?
9 p.m.
Arthur Arthur Weighs In/The Law of the Jungle Gym
9:30 p.m.
Arthur Buster Isnt Buying It/One Ornery Critter
10 p.m.
Super Why! The Three Billy Goats Gruff
10:30 p.m.
Sesame Street Get Ready for Today
11 p.m.
Sesame Street Painting With Cookie Monster
11:30 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona