PBS Kids Schedule

August, 2019
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wednesday, February 1, 2017

Time
Show
12 a.m.
Dinosaur Train The Amazing Michelinoceras Brothers/Dads' Day Out
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Waits for Show and Tell/A Night Out at the
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Thank You, Grandpere Tiger!/Neighborhood Thank You
1:30 a.m.
Splash and Bubbles Lu the Explorer/I've Got Rhythm?
2 a.m.
Nature Cat Hooray, It's Arbor Day/Goodnight, Gracie
2:30 a.m.
Ready Jet Go! Ice Moon Enceladus/What Goes Up...
3 a.m.
Wild Kratts Speaking Dolphinese
3:30 a.m.
Wild Kratts Aqua Frog
4 a.m.
Odd Squad Rise of the Hydraclops/O Is Not for Old
4:30 a.m.
Odd Squad Dance Like Nobody Is Watching/Recipe for Disaster
5 a.m.
Arthur Adventures in Budylon/Ladonna Compson: Party Anima
5:30 a.m.
Arthur Arthur Makes a Movie/Go to Your Room!
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Mystery of the Missing Thing in the Haunted Ca
6:30 a.m.
Cyberchase A World Without Zero
7 a.m.
Cyberchase A Clean Sweep
7:30 a.m.
Wordgirl Theme Park Wham-page/Chuck Makes a Buck
8 a.m.
Arthur Molina's Mulligan/Buster Bombs
8:30 a.m.
Arthur Arthur's Underwear/Francine Frensky, Olympic Rider
9 a.m.
Peg + Cat The Baby Problem/The Sparkling Sphere Problem
9:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Surprise Surprise/A Howling Good Time
10 a.m.
Super Why! The Princess Who Loved Mud
10:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Tie-Dye Clifford/Stage Struck
11 a.m.
Thomas & Friends Busy Days
11:30 a.m.
Thomas & Friends Recycle Recycle Recycle
12 p.m.
Caillou Surprise Caillou!
12:30 p.m.
Sid the Science Kid The Dirt on Dirt
1 p.m.
Bob the Builder A Musical Note
1:30 p.m.
Wordworld The Mystery of the Disappearing Pie/Duck's Family
2 p.m.
Super Why! The Princess Who Loved Mud
2:30 p.m.
Sesame Street The Best Friend Band
3 p.m.
Sesame Street Afraid of the Bark
3:30 p.m.
Dinosaur Train Junior Conductor Jamboree/Troodon Train Day
4 p.m.
Dinosaur Train Paulie Pliosaurus/Elmer Visits the Desert
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Class Votes/The Neighborhood Votes
5 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
5:30 p.m.
Splash and Bubbles I Only Have Eyespots for You/Double Bubbles
6 p.m.
Nature Cat Ze Worm Whisperer/Love You, Michael Bluejay
6:30 p.m.
Ready Jet Go! Solar System Bake-off/Kid-kart Derby
7 p.m.
Wild Kratts Tortuga Tune Up
7:30 p.m.
Wild Kratts Blowfish Blowout
8 p.m.
Odd Squad Hold the Door/Flatastrophe
8:30 p.m.
Odd Squad Puppet Show/Mystic Egg Pizza
9 p.m.
Arthur Molina's Mulligan/Buster Bombs
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Underwear/Francine Frensky, Olympic Rider
10 p.m.
Super Why! The Princess Who Loved Mud
10:30 p.m.
Sesame Street The Best Friend Band
11 p.m.
Sesame Street Afraid of the Bark
11:30 p.m.
Dinosaur Train Junior Conductor Jamboree/Troodon Train Day
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona