PBS Kids Schedule

August, 2019
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Saturday, April 1, 2017

Time
Show
12 a.m.
Dinosaur Train Laura the Giganotosaurus/Dinosaur Poop!
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Sleepover/Backyard Camping
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood You Are Special/Daniel Is Special
1:30 a.m.
Splash and Bubbles Mayor for a Day/Oblo From Down Below
2 a.m.
Nature Cat Gimme Shelter/Goin' Batty
2:30 a.m.
Ready Jet Go! Space Junk/Scientific Sean
3 a.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
3:30 a.m.
Wild Kratts Hermit Crab Shell Exchange
4 a.m.
Odd Squad Trading Places/Bad Lemonade
4:30 a.m.
Odd Squad Robert Plant/Game Time
5 a.m.
Arthur How the Cookie Crumbles/Sue Ellen's Little Sister
5:30 a.m.
Arthur Mr. Ratburns Secret Identity/Besties
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Roughing It With Ruff
6:30 a.m.
Cyberchase True Colors
7 a.m.
Cyberchase All the Right Angles
7:30 a.m.
Wordgirl The Fill-in/Word (Hicc)up!
8 a.m.
Arthur How the Cookie Crumbles/Sue Ellen's Little Sister
8:30 a.m.
Arthur So Funny I Forgot to Laugh/The Best Day Ever
9 a.m.
Peg + Cat The Mermaid in the Mall Problem/The Painting Probl
9:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! A Plan for Sand/Whale Music
10 a.m.
Super Why! Woofster Finds a Home
10:30 a.m.
Clifford's Puppy Days The Big, Big Present/Hanukah Plunder Blunder
11 a.m.
Thomas & Friends Tricks and Tales
11:30 a.m.
Thomas & Friends Exciting Friends
12 p.m.
Caillou All Around the Block!
12:30 p.m.
Sid the Science Kid Sid's Amazing Invention
1 p.m.
Bob the Builder Job Performance!
1:30 p.m.
Wordworld Castles in the Sea/Get Your Coat
2 p.m.
Super Why! Woofster Finds a Home
2:30 p.m.
Sesame Street Elmo & the Bookaneers
3 p.m.
Sesame Street Mi Amiguita Rosita
3:30 p.m.
Dinosaur Train Beating the Heat/Flowers for Mom
4 p.m.
Dinosaur Train One Smart Dinosaur/Petey the Peteinosaurus
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
5 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Plays Ball/O Builds a Tower
5:30 p.m.
Splash and Bubbles Here Comes the Hammerhead/Denny's New Shell
6 p.m.
Nature Cat The Great Grasshopper Race/Fall for Hal
6:30 p.m.
Ready Jet Go! Which Moon Is Best?/Detective Mindy
7 p.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
7:30 p.m.
Wild Kratts Gila Monsters Under My House
8 p.m.
Odd Squad High Maintenance/Not Ok Computer
8:30 p.m.
Odd Squad The Potato Ultimato/A Fistful of Fruit Juice
9 p.m.
Arthur How the Cookie Crumbles/Sue Ellen's Little Sister
9:30 p.m.
Arthur So Funny I Forgot to Laugh/The Best Day Ever
10 p.m.
Super Why! Woofster Finds a Home
10:30 p.m.
Sesame Street Elmo & the Bookaneers
11 p.m.
Sesame Street Mi Amiguita Rosita
11:30 p.m.
Dinosaur Train Beating the Heat/Flowers for Mom
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona