PBS Kids Schedule

April, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
May, 2019
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Sunday, April 2, 2017

Time
Show
12 a.m.
Dinosaur Train One Smart Dinosaur/Petey the Peteinosaurus
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Plays Ball/O Builds a Tower
1:30 a.m.
Splash and Bubbles Here Comes the Hammerhead/Denny's New Shell
2 a.m.
Nature Cat The Great Grasshopper Race/Fall for Hal
2:30 a.m.
Ready Jet Go! Which Moon Is Best?/Detective Mindy
3 a.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
3:30 a.m.
Wild Kratts Gila Monsters Under My House
4 a.m.
Odd Squad High Maintenance/Not Ok Computer
4:30 a.m.
Odd Squad The Potato Ultimato/A Fistful of Fruit Juice
5 a.m.
Arthur How the Cookie Crumbles/Sue Ellen's Little Sister
5:30 a.m.
Arthur So Funny I Forgot to Laugh/The Best Day Ever
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Ruff's Bowling Is Going Downhill
6:30 a.m.
Cyberchase The Eye of Rom
7 a.m.
Cyberchase Totally Rad
7:30 a.m.
Wordgirl CHUCK WITH a SIDEKICK OF BRENT/YARN-4-GOLD
8 a.m.
Arthur So Funny I Forgot to Laugh/The Best Day Ever
8:30 a.m.
Arthur How the Cookie Crumbles/Sue Ellen's Little Sister
9 a.m.
Peg + Cat The Claymation Problem/The Grumpy Judge Problem
9:30 a.m.
10 a.m.
Super Why! Webby in Bathland
10:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Stinky Friends/He's Wonderful Mr. Bleakman
11 a.m.
Thomas & Friends Learning Together
11:30 a.m.
Thomas & Friends Helping Each Other
12 p.m.
Caillou Doing It Together!
12:30 p.m.
Sid the Science Kid The Tree House
1 p.m.
Bob the Builder Well Done, Everyone!
1:30 p.m.
Wordworld Superhero Sheep/Pirate Ship
2 p.m.
Super Why! Webby in Bathland
2:30 p.m.
Sesame Street School for Chickens
3 p.m.
Sesame Street Elmo Steps in for Super Grover
3:30 p.m.
Dinosaur Train Now With Feathers!/A Frill a Minute
4 p.m.
Dinosaur Train Armored Like an Ankylosaurus/Campout!
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Good Morning Daniel/Goodnight Daniel
5 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Sleepover/Backyard Camping
5:30 p.m.
Splash and Bubbles Mayor for a Day/Oblo From Down Below
6 p.m.
Nature Cat Slime Time/Rock Stars
6:30 p.m.
Ready Jet Go! Tiny Blue Dot/Earth Camping
7 p.m.
Wild Kratts Skunked!
7:30 p.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
8 p.m.
Odd Squad Soundcheck Part Deux/Jinx
8:30 p.m.
Odd Squad Training Day
9 p.m.
Arthur So Funny I Forgot to Laugh/The Best Day Ever
9:30 p.m.
Arthur How the Cookie Crumbles/Sue Ellen's Little Sister
10 p.m.
Super Why! Webby in Bathland
10:30 p.m.
Sesame Street School for Chickens
11 p.m.
Sesame Street Elmo Steps in for Super Grover
11:30 p.m.
Dinosaur Train Now With Feathers!/A Frill a Minute
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona