PBS Kids Schedule

April, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
May, 2019
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tuesday, July 18, 2017

Time
Show
12 a.m.
Dinosaur Train Best Babysitter Ever/Plant a Tree
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Visits School/Daniel Visits the Doctor
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and O'S Road Trip/Daniel's Puppet Plan
1:30 a.m.
Splash and Bubbles Bubbles' Little Friend/Mrs. Tidy
2 a.m.
Nature Cat The Shell Game/Heron Food Blues
2:30 a.m.
Ready Jet Go! Beep and Boop's Game/Constellation Prize
3 a.m.
Wild Kratts Snow Runners
3:30 a.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
4 a.m.
Odd Squad Orchid's Almost Half Hour Talent Show/The Perfect
4:30 a.m.
Odd Squad Back to the Past/Odd Squad Needs You
5 a.m.
Arthur Carls Concerto/Too Much of a Good Thing
5:30 a.m.
Arthur Francines Cleats of Strength/Little Miss Meanie
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman How to Break the Ice and Also Waddle on It
6:30 a.m.
Cyberchase Of All the Luck
7 a.m.
Cyberchase The SNELFU SNAFU (PT. 2)
7:30 a.m.
Wordgirl Princess Triana & the Ogre of Castlebum/Heat Wave,
8 a.m.
Arthur Mr. Ratburns Secret Identity/Besties
8:30 a.m.
Arthur The LAST DAY (PART 1 & 2)
9 a.m.
Peg + Cat The Camp Problem/The Two Homes Problem
9:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Blue Feet Are Neat/A Little Reef Magic
10 a.m.
Super Why! Webby in Bathland
10:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Tough Enough/Stars in Your Eyes
11 a.m.
Thomas & Friends Signals & Alarms
11:30 a.m.
Thomas & Friends Going Underground
12 p.m.
Caillou Caillou's Toy Trouble
12:30 p.m.
Sid the Science Kid Where Did the Water Go?
1 p.m.
Bob the Builder New Attractions
1:30 p.m.
Wordworld Bugs to the Rescue/Sheep's First Bike Ride
2 p.m.
Super Why! Webby in Bathland
2:30 p.m.
Sesame Street Chicken Thunderstorms
3 p.m.
Sesame Street What I Love About Art
3:30 p.m.
Dinosaur Train One Big Frog/Caving With Vlad
4 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Mad/Katerina Gets Mad
5 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Miss Elaina Play Rocketship/Daniel Play
5:30 p.m.
Splash and Bubbles The Lure of the Rocks/What's the Story, Maury?
6 p.m.
Nature Cat Mighty Mountain Climbers/Bug Eating Plants!
6:30 p.m.
Ready Jet Go! Whole Lotta Shakin'/My Fair Jet
7 p.m.
Wild Kratts Attack of the Tree Eating Aliens
7:30 p.m.
Wild Kratts Road Runner
8 p.m.
Odd Squad The Voice/Problem Partners
8:30 p.m.
Odd Squad Mid-Day in the Garden of Good and Odd/Failure to L
9 p.m.
Arthur Mr. Ratburns Secret Identity/Besties
9:30 p.m.
Arthur The LAST DAY (PART 1 & 2)
10 p.m.
Super Why! Webby in Bathland
10:30 p.m.
Sesame Street Chicken Thunderstorms
11 p.m.
Sesame Street What I Love About Art
11:30 p.m.
Dinosaur Train One Big Frog/Caving With Vlad
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona