PBS Kids Schedule

June, 2019
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Thursday, November 15, 2018

Time
Show
12 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Shares His Tigertastic Car/Katerina Shares
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Prince Wednesday Goes to the Potty/Daniel Goes to
1 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkalicious/Glitterizer
1:30 a.m.
Ready Jet Go! From Pluto With Love/A Star Is Born
2 a.m.
2:30 a.m.
Nature Cat Moth Frolic-fest/Dune Patrol
3 a.m.
Wild Kratts Blowfish Blowout
3:30 a.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
4 a.m.
Odd Squad Olympia's Day/Otis's Day
4:30 a.m.
Odd Squad And Then They Were Puppies/A Case of the Sillies
5 a.m.
Arthur The Wheel Deal/The Buster Report
5:30 a.m.
Arthur The Agent of change/d.w. Unties the Knot
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Scat Cat, Scat
6:30 a.m.
Cyberchase Chaos as Usual
7 a.m.
Cyberchase Trading Places
7:30 a.m.
Wordgirl Tell Her What She's Won/Victoria Is the Best...wor
8 a.m.
Arthur Nicked by a Name/The Play's the Thing
8:30 a.m.
Arthur Falafelosophy/The Great Lint Rush
9 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Chasing Rainbows/Follow the Prints
9:30 a.m.
Sesame Street Rapunzel Gets a Haircut
10 a.m.
Peg + Cat The Funky Seventies Problem/The Umbrella Problem
10:30 a.m.
Super Why! The Unhappy Puppy
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford's Hiccups/It's My Party
11:30 a.m.
Caillou Caillou's Play Time
12 p.m.
Sid the Science Kid The Broken Wheel
12:30 p.m.
Wordworld Kite Flight/Hide and Seek
1 p.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) The Feats of Peep / Quack Goes Nuts
1:30 p.m.
Super Why! The Unhappy Puppy
2 p.m.
Sesame Street Rapunzel Gets a Haircut
2:30 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
3 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Air Obstacle Race/King &
3:30 p.m.
Splash and Bubbles Mayor for a Day/Oblo From Down Below
4 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Fruit Picking Day/Daniel Is Big Enough to Help Dad
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Waits for Show and Tell/A Night Out at the
5 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
5:30 p.m.
Ready Jet Go! The Mindysphere/Lone Star
6 p.m.
6:30 p.m.
Nature Cat Stop and Hear the Cicadas/Cold-blooded
7 p.m.
Wild Kratts Tortuga Tune Up
7:30 p.m.
Wild Kratts Road Runner
8 p.m.
Odd Squad Flawed Squad/The Creature Whisperer
8:30 p.m.
Odd Squad Happy Halfiversary/Good Egg Bad Egg
9 p.m.
Arthur Nicked by a Name/The Play's the Thing
9:30 p.m.
Arthur Falafelosophy/The Great Lint Rush
10 p.m.
Sesame Street Rapunzel Gets a Haircut
10:30 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
11 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Air Obstacle Race/King &
11:30 p.m.
Splash and Bubbles Mayor for a Day/Oblo From Down Below
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona