PBS Kids Schedule

November, 2018
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
December, 2018
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Raytheon Supported by Raytheon

Thursday, June 28, 2018

Time
Show
12 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Neighborhood Fall Festival/Field Day at School
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Margaret Play School/Treasure Hunt at T
1 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Slumber Party/Puptastic
1:30 a.m.
Ready Jet Go! ASTEROID BELT SPACE RACE/SYDNEY 2
2 a.m.
Nature Cat The Legend of Gold Gardens/Winter Dance Party
2:30 a.m.
Nature Cat Ice Is Nice/Bird's Eye View
3 a.m.
Wild Kratts Sea Otter Swim
3:30 a.m.
Wild Kratts Red Panda Rescue
4 a.m.
Odd Squad Rookie Night/Who Let the Doug Out?
4:30 a.m.
Odd Squad The Cherry-on-top-inator/Sir
5 a.m.
Arthur Buster Isnt Buying It/One Ornery Critter
5:30 a.m.
Arthur Invasion of the Soccer Fans/Pal and the Big Itch
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Grandma Ruffman's Recipe for Success
6:30 a.m.
Cyberchase A Recipe for Chaos
7 a.m.
Cyberchase Peace, Love, and Hackerness
7:30 a.m.
Wordgirl Staycation/Dr. No-Voice
8 a.m.
Arthur Francine and the Soccer Spy/Sue Ellen and the Last
8:30 a.m.
Arthur Maria Speaks/Postcards From Binky
9:30 a.m.
Sesame Street Abby Helps Clear Things Up
10 a.m.
Peg + Cat The Election Problem/The Littlest Chicken Problem
10:30 a.m.
Super Why! King Eddie Who Loved Spaghetti
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Doghouse Rock/Guess Who's Coming to Birdwell Islan
11:30 a.m.
Caillou Caillou Tells the Truth
12 p.m.
Sid the Science Kid Sid's Rainy Play Date
12:30 p.m.
Wordworld The Mystery of the Disappearing Pie/Duck's Family
1 p.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) I Spy a Spider/Robin in the Bat Cave
1:30 p.m.
Super Why! King Eddie Who Loved Spaghetti
2 p.m.
Sesame Street Abby Helps Clear Things Up
2:30 p.m.
Dinosaur Train Dinosaur Camouflage/Family Scavenger Hunt
3 p.m.
Dinosaur Train Triassic Turtle/Tank's Baby Brother
3:30 p.m.
Splash and Bubbles Golden Legs Gush/A Fish Called Mo
4 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Allergy/Allergies at School
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and O'S Road Trip/Daniel's Puppet Plan
5 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
5:30 p.m.
Ready Jet Go! I Feel the Earth Move/Zerk Visits Earth
6 p.m.
Nature Cat SPRING HUNTER 3000/THE CASE OF THE MISSING MOON
6:30 p.m.
Nature Cat Stop That Squirrel/Onward and Pondward
7 p.m.
Wild Kratts Spirit Bear
7:30 p.m.
Wild Kratts Box Turtled In!
8 p.m.
Odd Squad Orchid's Almost Half Hour Talent Show/The Perfect
8:30 p.m.
Odd Squad Other Olympia/Total Zeros
9 p.m.
Arthur Francine and the Soccer Spy/Sue Ellen and the Last
9:30 p.m.
Arthur Maria Speaks/Postcards From Binky
10 p.m.
Sesame Street Abby Helps Clear Things Up
10:30 p.m.
Dinosaur Train Dinosaur Camouflage/Family Scavenger Hunt
11 p.m.
Dinosaur Train Triassic Turtle/Tank's Baby Brother
11:30 p.m.
Splash and Bubbles Golden Legs Gush/A Fish Called Mo
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona