PBS Kids Schedule

April, 2019
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
May, 2019
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Thursday, July 19, 2018

Time
Show
12 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm for Storytime/Calm at the Clock Factory
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Line Leader Daniel/Neighborhood Jobs
1 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
1:30 a.m.
Ready Jet Go! Try and Try Again/Racing on Sunshine
2 a.m.
Nature Cat Breezy Rider/Swamp Thing
2:30 a.m.
Nature Cat Cave Conundrum/Daisy's Colossal Fossil
3 a.m.
Wild Kratts Mystery of the Squirmy Wormy
3:30 a.m.
Wild Kratts Blue Heron
4 a.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
4:30 a.m.
Odd Squad The Trouble With Centigurps/Totally Odd Squad
5 a.m.
Arthur Home Sweet Home/Do You Believe in Magic
5:30 a.m.
Arthur The Perfect game/d.w.'s Furry Freakout
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Ruff's Bowling Is Going Downhill
6:30 a.m.
Cyberchase Jimaya Jam
7 a.m.
Cyberchase Going Solar
7:30 a.m.
Wordgirl High-Five Sandwich/The Robot Problem
8 a.m.
Arthur Silent Treatment/Kung Fool
8:30 a.m.
Arthur Arthur's Numbers Nightmare/Brain Gets H
9 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Trees Company/Now You See Me
9:30 a.m.
Sesame Street The Camouflage Show
10 a.m.
Peg + Cat Richard the Third/The Lemonade Problem
10:30 a.m.
Super Why! The Rhyming Carnival
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Leaf of Absence/Nobody's Perfect
11:30 a.m.
Caillou Caillou the Detective
12 p.m.
Sid the Science Kid Reused Robot!
12:30 p.m.
Wordworld Castles in the Sea/Get Your Coat
1 p.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Chirp Sorts It Out (Sort Of)/Hear Here
1:30 p.m.
Super Why! The Rhyming Carnival
2 p.m.
Sesame Street The Camouflage Show
2:30 p.m.
Dinosaur Train Dry Times at Pteranodon Terrace/Big Misty Sea
3 p.m.
Dinosaur Train Hurricane at Pteranodon Terrace/Rafting the Cretac
3:30 p.m.
Splash and Bubbles Partner Pals/Ultimate Hide and Seek
4 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's New Friend/Same and Different
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Duckling Goes Home/Daniel Feels Left Out
5 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sweet Pea Pixie/Pink Piper
5:30 p.m.
Ready Jet Go! Space Race/Jet's Time MacHine
7 p.m.
Wild Kratts Choose Your Swordfish
7:30 p.m.
Wild Kratts Aardvark Town
8 p.m.
Odd Squad How to Interrogate a Unicorn/The Briefcase
8:30 p.m.
Odd Squad Best Seats in the House/Agent Obfusco
9 p.m.
Arthur Silent Treatment/Kung Fool
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Numbers Nightmare/Brain Gets H
10 p.m.
Sesame Street The Camouflage Show
10:30 p.m.
Dinosaur Train Dry Times at Pteranodon Terrace/Big Misty Sea
11 p.m.
Dinosaur Train Hurricane at Pteranodon Terrace/Rafting the Cretac
11:30 p.m.
Splash and Bubbles Partner Pals/Ultimate Hide and Seek
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona