PBS Kids Schedule

May, 2019
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2019
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Wednesday, August 29, 2018

Time
Show
12 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Birthday/Daniel's Picnic
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Visits School/Daniel Visits the Doctor
1 a.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
1:30 a.m.
Ready Jet Go! Tour of the Solar System/Jet Cooks Dinner
2 a.m.
Nature Cat Star Gazers/A Jump to Remember
2:30 a.m.
Nature Cat Kingdom of Rotting Log/Can You Dig It?
3 a.m.
Wild Kratts Googly-Eye: The Night Guru
3:30 a.m.
Wild Kratts Raptor Roundup
4 a.m.
Odd Squad Rookie Night/Who Let the Doug Out?
4:30 a.m.
Odd Squad The Cherry-on-top-inator/Sir
5 a.m.
Arthur Caught in the Crosswires/Framed
5:30 a.m.
Arthur Binky Rules/Meet Binky
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Ol' Switcheroo
6:30 a.m.
Cyberchase Watts of Halloween Trouble
7 a.m.
Cyberchase A Renewable Hope
7:30 a.m.
Wordgirl Dr. Two Brains, Mr. Cheese/Kitty Cat Criminals
8 a.m.
Arthur Binky's Music Madness/Brain Freeze
8:30 a.m.
Arthur Arthur Rides the Bandwagon/Dad's Dessert Dilemma
9 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! When I Grow Up/Doing It Differently
9:30 a.m.
Sesame Street The New Old MacDonald
10 a.m.
Peg + Cat The Chicken Problem/The Space Creature Problem
10:30 a.m.
Super Why! Cinderella
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Magic in the Air/Everyone Loves Clifford
11:30 a.m.
Caillou Caillou Discovers
12 p.m.
Sid the Science Kid The Perfect Pancake
12:30 p.m.
Wordworld Shark's First Day of School/Shark's First Loose To
1 p.m.
Peep and the Big Wide World Things That Go Peep in the Night/Mud Muddle
1:30 p.m.
Super Why! Cinderella
2 p.m.
Sesame Street The New Old MacDonald
2:30 p.m.
Dinosaur Train Dinosaur Camouflage/Family Scavenger Hunt
3 p.m.
Dinosaur Train Triassic Turtle/Tank's Baby Brother
3:30 p.m.
Splash and Bubbles Super Splash!/Pearlene
4 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Babysitter/Daniel Goes to School
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Mad/Katerina Gets Mad
5 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Garden Gnome Party/That Unicorn Feeling
5:30 p.m.
Ready Jet Go! You Can Call Me Albedo/The Tide Is Hig
6 p.m.
Nature Cat Mud Love/Call It a Night
6:30 p.m.
Nature Cat Earth Day Today/Earth Day Every Day
7 p.m.
Wild Kratts Crocogator Contest
7:30 p.m.
Wild Kratts The Amazing Creature Race
8 p.m.
Odd Squad Orchid's Almost Half Hour Talent Show/The Perfect
8:30 p.m.
Odd Squad The Voice/Problem Partners
9 p.m.
Arthur Binky's Music Madness/Brain Freeze
9:30 p.m.
Arthur Arthur Rides the Bandwagon/Dad's Dessert Dilemma
10 p.m.
Sesame Street The New Old MacDonald
10:30 p.m.
Dinosaur Train Dinosaur Camouflage/Family Scavenger Hunt
11 p.m.
Dinosaur Train Triassic Turtle/Tank's Baby Brother
11:30 p.m.
Splash and Bubbles Super Splash!/Pearlene
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona