PBS Kids Schedule

November, 2019
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
December, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Wednesday, September 26, 2018

Time
Show
12 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A Storm in the Neighborhood/After the Neighborhood
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Duckling Goes Home/Daniel Feels Left Out
1 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Indoor Camp-in/The Flutterbugs
1:30 a.m.
Ready Jet Go! A Visit From Uncle Zucchini/Mindy's Weather Report
2 a.m.
Nature Cat Moth Frolic-fest/Dune Patrol
2:30 a.m.
Nature Cat Stop and Hear the Cicadas/Cold-blooded
3 a.m.
Wild Kratts ANIMALS WHO LIVE TO BE 100 YEARS OLD
3:30 a.m.
Wild Kratts Archerfish School
4 a.m.
Odd Squad O Games
4:30 a.m.
Odd Squad Not So Splash/Switch Your Partner Round and Round
5 a.m.
Arthur What Is That Thing?/Buster's Best Behavior
5:30 a.m.
Arthur The Hallway Minotaur/Ladonna's Like List
6 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Ruff's Yard Sale Makes a Racket
6:30 a.m.
Cyberchase Less Than Zero
7 a.m.
Cyberchase Mother's Day
7:30 a.m.
Wordgirl Quiz Show/The People vs. Ms. Question
8 a.m.
Arthur My Music Rules/That's a Baby Show!
8:30 a.m.
Arthur Binky's a Game/Brain and the Time Capsule
9 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Nick's Cricket/Go With the Flow
9:30 a.m.
Sesame Street Abby and Zoe Love Karate
10 a.m.
Peg + Cat The Play Date Problem/The Blabberwocky Problem
10:30 a.m.
Super Why! The Gingerbread Boy
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Doghouse Rock/Guess Who's Coming to Birdwell Islan
11:30 a.m.
Caillou Step by Step!
12 p.m.
Sid the Science Kid That's the Way the Ball Bounces
12:30 p.m.
Wordworld Pl-pl-plane/Mail Mix Up
1 p.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Bedtime Story / the Deep Duck Woods
1:30 p.m.
Super Why! The Gingerbread Boy
2 p.m.
Sesame Street Abby and Zoe Love Karate
2:30 p.m.
Dinosaur Train The Amazing Michelinoceras Brothers/Dads' Day Out
3 p.m.
Dinosaur Train Junior Conductor Jamboree/Troodon Train Day
3:30 p.m.
Splash and Bubbles Seal Sitters/From Ray to Zee
4 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Frustrated/Frustration at School
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets a Cold/Mom Tiger Is Sick
5 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
5:30 p.m.
Ready Jet Go! Ice Moon Enceladus/What Goes Up...
6 p.m.
Nature Cat Lights Out for Sea Turtles/Nature Art
6:30 p.m.
7 p.m.
Wild Kratts Spirit Bear
7:30 p.m.
Wild Kratts This Orca Likes Sharks
8 p.m.
Odd Squad Trials and Tubulations
8:30 p.m.
Odd Squad The Curious Case of Pirate-itis/Oscar the Couch
9 p.m.
Arthur My Music Rules/That's a Baby Show!
9:30 p.m.
Arthur Binky's a Game/Brain and the Time Capsule
10 p.m.
Sesame Street Abby and Zoe Love Karate
10:30 p.m.
Dinosaur Train The Amazing Michelinoceras Brothers/Dads' Day Out
11 p.m.
Dinosaur Train Junior Conductor Jamboree/Troodon Train Day
11:30 p.m.
Splash and Bubbles Seal Sitters/From Ray to Zee
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona