PBS Kids Schedule

October, 2020
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
November, 2020
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Youth on Their Own 2020 Virtual Fall Luncheon Supported by Youth on Their Own

Thursday, October 15, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Grocery Games
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Katerina's Costume/Dress Up Day
1 a.m.
Let's Go Luna! Guitar to Sitar/Spring Has Not Sprung
1:30 a.m.
Nature Cat The Shellersons/Only the Shadow Knows
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Cesar Chavez/I Am Dolores Heurta
3:30 a.m.
Molly of Denali Berry Itchy Day/Herring Eggs or Bust
4 a.m.
Hero Elementary A Leg Up / Sneezitis Solution
4:30 a.m.
Odd Squad Olive and Otto in Shmumberland
5 a.m.
Arthur Fright Night/Citizen Cheikh
5:30 a.m.
Wordgirl WORDGIRL MAKES a MISTAKE: PART 1/WORDGIRL MAKES a
6 a.m.
Splash and Bubbles Seal Sitters/From Ray to Zee
6:30 a.m.
Wordworld Robots to the Rescue!/Radio Read-A-Thon
7 a.m.
Peg + Cat The Parade Problem/The Halloween Problem
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Nosing Around/The Last Straw
8 a.m.
Sid the Science Kid No More Changes
8:30 a.m.
Super Why! Little Red Riding Hood
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Little Red Dream/The Mail Mix Up
10 a.m.
10:30 a.m.
Dinosaur Train Haunted Roundhouse/Big Pond Pumpkin Patch
12 p.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
12:30 p.m.
Ready Jet Go! Not a Sound/Mindy in Space
1 p.m.
Arthur Fernkenstein's monster/d.w., Dancing Queen
1:30 p.m.
Odd Squad Disorder in the Court
2 p.m.
Cyberchase Parks and Recreation
2:30 p.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Bird Song/No Need to Shout
4 p.m.
Sesame Street Abby Poofs a Party
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Thinks of Others/Daniel Thinks of What Marg
5 p.m.
Curious George Monkey Size Me/Metal Detective
5:30 p.m.
Curious George Go West, Young Monkey/Meet the New Neighbors
6 p.m.
Wild Kratts This Orca Likes Sharks
6:30 p.m.
Wild Kratts ANIMALS WHO LIVE TO BE 100 YEARS OLD
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Confucius/I Am Sacagawea
7:30 p.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
8 p.m.
Hero Elementary Sound of Ice Cream / the Reflection Connection
8:30 p.m.
Odd Squad Disorder in the Court
9 p.m.
Arthur Fernkenstein's monster/d.w., Dancing Queen
9:30 p.m.
Wordgirl Who Is Ms. Question?/Lunch Lady Chuck
10 p.m.
Cyberchase Parks and Recreation
10:30 p.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Bird Song/No Need to Shout
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona