PBS Kids Schedule

October, 2020
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Friday, October 2, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Game Day on Sesame Street
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Wants to Be Alone/Daniel's Alone Space
1 a.m.
Let's Go Luna! Bob the Plant/Aren't We a Pair?
1:30 a.m.
Nature Cat Croak and Swagger/Puddle Pool Party
2 a.m.
Wild Kratts Masked Bandits
2:30 a.m.
Wild Kratts The Gecko Effect
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum We Are the Wright Brothers/We Are the Bronte Siste
3:30 a.m.
4 a.m.
Hero Elementary Turtle Beach / Shine a Light on Me
4:30 a.m.
Odd Squad Villains in Need Are Villains Indeed/Happily Ever
5 a.m.
Arthur Maria Speaks/Postcards From Binky
5:30 a.m.
Wordgirl Who Wants Candy?/Chuck's Brother
6 a.m.
Splash and Bubbles The Job Search/Reeftown's Got Talent!
6:30 a.m.
Wordworld The Mystery of the Disappearing Pie/Duck's Family
7 a.m.
Peg + Cat The Allergy Problem/I Do What I Can: The Musical
8 a.m.
Sid the Science Kid The Rolie Polie
8:30 a.m.
Super Why! The Prince and the Pauper
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Spoon Sounds/Robotta the Artiste
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Towel Team Go!/Puppy Preschool
10 a.m.
10:30 a.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: Shoshana Shonosaurus/All
11 a.m.
11:30 a.m.
Martha Speaks MARTHA'S LIFE IN CRIME, PART 1 & 2
12 p.m.
Nature Cat Flight of the Firefly/Thunderstruck
12:30 p.m.
Ready Jet Go! Mindy Turns Five
1 p.m.
Arthur Mr. Ratburns Secret Identity/Besties
1:30 p.m.
Odd Squad Shapely University/Slow Day
2 p.m.
Cyberchase A Murky Mystery in Mermaidos
2:30 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Spoon Sounds/Robotta the Artiste
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
4 p.m.
Sesame Street Little Bo Peep Lost Her Cow
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Goldfish Dies/Daniel's Strawberry Seeds
5:30 p.m.
Nature Cat Flight of the Firefly/Thunderstruck
6 p.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
6:30 p.m.
Wild Kratts Flight of the Pollinators
9 p.m.
Arthur Mr. Ratburns Secret Identity/Besties
9:30 p.m.
Wordgirl Becky and the Bard/Monkey Robot Showdown
10 p.m.
Cyberchase A Murky Mystery in Mermaidos
10:30 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Spoon Sounds/Robotta the Artiste
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona