PBS Kids Schedule

October, 2020
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
November, 2020
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Youth on Their Own 2020 Virtual Fall Luncheon Supported by Youth on Their Own

Thursday, October 22, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Dinosaur in the Laundromat
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Neighborhood Fall Festival/Field Day at School
1 a.m.
Let's Go Luna! Boomin' Boomerang/House Music
1:30 a.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
2 a.m.
Wild Kratts Bandito: The Black Footed Ferret
2:30 a.m.
Wild Kratts The Mystery of the Two Horned Narwhal
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rosa Parks/I Am Thurgood Marshall
3:30 a.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
4 a.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
4:30 a.m.
Odd Squad Haunt Squad/Safe House in the Woods
5 a.m.
Arthur Fright Night/Citizen Cheikh
5:30 a.m.
Wordgirl Tobey's Tricks and Treats/Escape Wham
6 a.m.
Splash and Bubbles The End of the Ocean/Antarctic Ranger
6:30 a.m.
Wordworld Superhero Sheep/Pirate Ship
7 a.m.
Peg + Cat The Blockette Problem/The Tulip Problem
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Too Many Pets/Clifford's on His Own
10 a.m.
10:30 a.m.
Dinosaur Train Arnie Rides the Flatcar/Old Reliable
11 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Sniff And Seek/Aye Aye!
11:30 a.m.
Martha Speaks The Dog Did It/Martha Out West
12 p.m.
Nature Cat Onward and Songward/Why Did the Turtle Cross the R
12:30 p.m.
Ready Jet Go! Sunday Drive
1 p.m.
Arthur Dear Adil/Bitzi's Break-Up
1:30 p.m.
Odd Squad Saving Agent Orson/The Scientist
2 p.m.
Cyberchase Pursuit of the Prism of Power
2:30 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Paper Trail/Bath Time
4 p.m.
Sesame Street Elmo's Good Luck Charm
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Katerina's Costume/Dress Up Day
5 p.m.
Curious George Curious George, Plumber's Helper/Curious George Ta
5:30 p.m.
Curious George Curious George Gets All Keyed Up/Gutter Monkey
6 p.m.
Wild Kratts Secrets of the Spider's Web
6:30 p.m.
Wild Kratts The Amazing Creature Race
7 p.m.
7:30 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
8 p.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
8:30 p.m.
Odd Squad Saving Agent Orson/The Scientist
9 p.m.
Arthur Dear Adil/Bitzi's Break-Up
9:30 p.m.
Wordgirl Oh, Holiday Cheese/Change Day
10 p.m.
Cyberchase Pursuit of the Prism of Power
10:30 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Paper Trail/Bath Time
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona