PBS Kids Schedule

December, 2020
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Wednesday, November 25, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Grouch University
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Thank You, Grandpere Tiger!/Neighborhood Thank You
1 a.m.
Let's Go Luna! She Is the Moon of Moons/Beats of Beijing
1:30 a.m.
Nature Cat Kingdom of Rotting Log/Can You Dig It?
2 a.m.
Wild Kratts Aye Aye
2:30 a.m.
Wild Kratts Fossa Palooza
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
3:30 a.m.
Molly of Denali Eagle Egg Hunt/Dream Tube
4 a.m.
Hero Elementary Sound of Ice Cream / the Reflection Connection
4:30 a.m.
Odd Squad Trials and Tubulations
5 a.m.
Arthur D.W. Tale Spins/Prunella Gets It Twice
5:30 a.m.
Wordgirl Hello New Year, Goodbye Moon/Art in the Park
6 a.m.
Splash and Bubbles Small but Mighty/Washed Away
6:30 a.m.
Wordworld Race to the Spaceship/Sandbox Surprise
7 a.m.
Peg + Cat The Claymation Problem/The Grumpy Judge Problem
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) I Spy a Spider/Robin in the Bat Cave
8 a.m.
Sid the Science Kid A Rainbow Every Day!
8:30 a.m.
Super Why! The Foolish Wishes
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Get Along Little Kitties/Very Big Riding Hood
10 a.m.
Let's Go Luna! Andy's Big Show/Leo Moves It
10:30 a.m.
11:30 a.m.
Martha Speaks Martha's Puppy/The Cheating Chum Caper
12 p.m.
Nature Cat Earth Day Today/Earth Day Every Day
12:30 p.m.
Ready Jet Go! Diggin' Earth/Mindy's Mystery
1 p.m.
Arthur Francine's Pilfered Paper/Buster Gets Real
1:30 p.m.
Odd Squad Trading Places/Bad Lemonade
2 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
2:30 p.m.
Molly of Denali Seal Dance/Snowboarding Qyah Style
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why These Sneezes/Ari's Lucky Shirt
4 p.m.
Sesame Street A Recipe for Dance
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Mad at the Crayon Factory/Mad at School
5 p.m.
Curious George The Clean, Perfect Yellow Hat/Bee Is for Bear
5:30 p.m.
Curious George Guest Monkey/Charkie Goes to School
6 p.m.
Wild Kratts Bass Class
6:30 p.m.
Wild Kratts Tenrec Treasure Hunt
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
7:30 p.m.
Molly of Denali Seal Dance/Snowboarding Qyah Style
8 p.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
8:30 p.m.
Odd Squad Trading Places/Bad Lemonade
9 p.m.
Arthur Francine's Pilfered Paper/Buster Gets Real
9:30 p.m.
Wordgirl Guess Who's Coming to Thanksgiving Dinner/Judging
10 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
10:30 p.m.
Molly of Denali Seal Dance/Snowboarding Qyah Style
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why These Sneezes/Ari's Lucky Shirt
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona