PBS Kids Schedule

October, 2020
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
November, 2020
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Youth on Their Own 2020 Virtual Fall Luncheon Supported by Youth on Their Own

Thursday, November 5, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Elmo the Engineer
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Margaret's First Chime Time/Tiger Family Fun
1 a.m.
Let's Go Luna! Totally Totem/Glacier or Bust
1:30 a.m.
Nature Cat Niagara Falls/Nature Plant
2 a.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
2:30 a.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
3:30 a.m.
Molly of Denali Picking Cloudberries/Puzzled
4 a.m.
Hero Elementary Hero Hit Parade / Trouble at the Pet Wash
4:30 a.m.
Odd Squad Zero Effect/Bad Luck Bears
5 a.m.
Arthur The Boy Who Cried Comet/Arthur and Los Vecinos
5:30 a.m.
Wordgirl Princess Triana & the Ogre of Castlebum/Heat Wave,
6 a.m.
Splash and Bubbles Cleaner of the Kelp/How Bubbles Got Her Moves Back
6:30 a.m.
Wordworld Bugs to the Rescue/Sheep's First Bike Ride
7 a.m.
Peg + Cat The Mega Mall Problem/The Cleopatra Problem
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Stick With Me/Tree Feller
8 a.m.
Sid the Science Kid Clean Air!
8:30 a.m.
Super Why! Landon's Circus Adventure
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Blues/Pink Raspberry
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog The March of the Sea Turtles/A Squirrely Situation
10 a.m.
Let's Go Luna! Nature Calls/Story Story
10:30 a.m.
Dinosaur Train Triassic Turtle/Tank's Baby Brother
11 a.m.
11:30 a.m.
Martha Speaks Down on the Farm/Martha Runs Away
12 p.m.
Nature Cat SPRING HUNTER 3000/THE CASE OF THE MISSING MOON
12:30 p.m.
Ready Jet Go! I Feel the Earth Move/Zerk Visits Earth
1 p.m.
Arthur Arthur Babysits/Arthur's Cousin Catastrophe
1:30 p.m.
Odd Squad Who Is Agent Otis?
2 p.m.
Cyberchase Invasion of the Funky Flower
2:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Blues/Pink Raspberry
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
4 p.m.
Sesame Street You Can Do It, Elmo
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's New Friend/Same and Different
5 p.m.
Curious George Where's the Firedog?/Toot Toot Tootsie Goodbye
5:30 p.m.
Curious George Monkey Hoedown/Curious George Clowns Around
6 p.m.
Wild Kratts Attack of the Tree Eating Aliens
6:30 p.m.
Wild Kratts Road Runner
7:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
8 p.m.
Hero Elementary Fair Weather / Home Sweet Home
8:30 p.m.
Odd Squad Who Is Agent Otis?
9 p.m.
Arthur Arthur Babysits/Arthur's Cousin Catastrophe
9:30 p.m.
Wordgirl The Meaty Dimension/The Case of the Copied Mrs. Bo
10 p.m.
Cyberchase Invasion of the Funky Flower
10:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Blues/Pink Raspberry
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona