PBS Kids Schedule

July, 2021
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
August, 2021
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Tuesday, December 22, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street A New Friend on Sesame Street
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Finds Something to Do/Daniel's Royal Good T
1 a.m.
Let's Go Luna! Queen for a Day/Jolly Special Friend
1:30 a.m.
Nature Cat Nature Cat's Nature Stories/Pattern Problema
2 a.m.
Wild Kratts The Erminator
2:30 a.m.
Wild Kratts Blue Heron
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
3:30 a.m.
Molly of Denali Sap Season/Book of Mammoths
4 a.m.
Hero Elementary Kite Delight / Little Lost Horse
4:30 a.m.
Odd Squad Oona and the Oonabots/The Ninja Situation
5 a.m.
Arthur Take a Hike, Molly/Slink's Special Talent
5:30 a.m.
Wordgirl The Masked Meat Marauder/Sandwich World
6 a.m.
Splash and Bubbles POLE-TO-POLE, PARTS 3 & 4
6:30 a.m.
Wordworld Kite Flight/Hide and Seek
7 a.m.
Peg + Cat The Sushi Problem/The Highlight Zone Problem
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Who Stole the Big Wide World?/M-u-d Spells Trouble
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Towel Team Go!/Puppy Preschool
10 a.m.
10:30 a.m.
Dinosaur Train The Amazing Michelinoceras Brothers/Dads' Day Out
11 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Chasing Rainbows/Follow the Prints
11:30 a.m.
Martha Speaks Martha Gets Spooked/Martha Changes Her Luck
12 p.m.
Nature Cat Muck Amok/Follow Those Footprints
12:30 p.m.
Ready Jet Go! Endless Summer/Jet Shrinks the Kids
1 p.m.
Arthur Sue Ellen's Lost Diary/Arthur's Knee
1:30 p.m.
Odd Squad Portalandia/Slides and Ladders
2 p.m.
Cyberchase Starlight Night
2:30 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Something Special for Dad/I Love You, Mom
5 p.m.
Curious George Zeros to Donuts/Curious George, Stain Remover
5:30 p.m.
Curious George Curious George on Time/Curious George's Bunny Hu
6 p.m.
Wild Kratts Aardvark Town
6:30 p.m.
Wild Kratts Polar Bears Don't Dance
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Johann Sebastian Bach/I Am Marie Curie
7:30 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
8 p.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
8:30 p.m.
Odd Squad Portalandia/Slides and Ladders
9 p.m.
Arthur Sue Ellen's Lost Diary/Arthur's Knee
9:30 p.m.
Wordgirl High-Five Sandwich/The Robot Problem
10 p.m.
Cyberchase Starlight Night
10:30 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona