PBS Kids Schedule

January, 2020
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
February, 2020
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Maynards Supported by Maynards

Monday, February 3, 2020

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
12:30 a.m.
Odd Squad The Odd Antidote/The One That Got Away
1 a.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
2 a.m.
Wild Kratts Osprey
2:30 a.m.
Wild Kratts Zig-Zagged
5 a.m.
Ready Jet Go! Beep and Boop's Game/Constellation Prize
5:30 a.m.
Wordgirl Meat With a Side of Cute/Mr. Big Words
6 a.m.
Cyberchase Problem Solving in Shangri-La
6:30 a.m.
Cyberchase Trash Creep
7 a.m.
Arthur Binky's Music Madness/Brain Freeze
7:30 a.m.
Odd Squad Orchid's Almost Half Hour Talent Show/The Perfect
8 a.m.
Ready Jet Go! Sunspot's Sunspot/Our Sun Is a Star!
8:30 a.m.
Peg + Cat The Three Bears Problem/The Giant Problem
9 a.m.
Clifford the Big Red Dog Magic in the Air/Everyone Loves Clifford
9:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
10 a.m.
Sesame Street Elmo the Engineer
10:30 a.m.
Super Why! Goldilocks and the Three Bears: The Mystery
11 a.m.
Wordworld Rocket to the Moon/The Birds
11:30 a.m.
Splash and Bubbles ONE BIG OCEAN: PARTS 1 AND 2
12 p.m.
Sid the Science Kid Shadow Smile!
12:30 p.m.
Caillou Caillou Gets Active
1:30 p.m.
Martha Speaks Martha's Millions/Carolina's Gifted
2 p.m.
Sesame Street Elmo the Engineer
2:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Winter Adventure/Neighborhood Nutcracker
3 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Lunch/Daniels Toy
3:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
4 p.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! The Surprising Bean/Hear Here
4:30 p.m.
Dinosaur Train Confuciusornis Says/Tiny's Tiny Doll
5:30 p.m.
Nature Cat The Shell Game/Heron Food Blues
6 p.m.
Wild Kratts Ground Hog Wake Up Call
6:30 p.m.
Wild Kratts Masked Bandits
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am George Washington/I Am Susan B. Anthony
7:30 p.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
8 p.m.
Odd Squad Orchid's Almost Half Hour Talent Show/The Perfect
8:30 p.m.
Arthur Binky's Music Madness/Brain Freeze
9 p.m.
Ready Jet Go! Sunspot's Sunspot/Our Sun Is a Star!
9:30 p.m.
Wordgirl Violet Superhero/Big Business
10 p.m.
Sesame Street Elmo the Engineer
10:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Winter Adventure/Neighborhood Nutcracker
11 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Lunch/Daniels Toy
11:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona