PBS Kids Schedule

June, 2020
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Tuesday, March 24, 2020

Time
Show
12 a.m.
12:30 a.m.
Dinosaur Train A Heck of a Neck/Gilbert Visits the Nest
1:30 a.m.
Nature Cat Onward and Songward/Why Did the Turtle Cross the R
2 a.m.
Wild Kratts Road Runner
2:30 a.m.
Wild Kratts Polar Bears Don't Dance
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Julia Child/I Am Neil Armstrong
3:30 a.m.
Molly of Denali Seal Dance/Snowboarding Qyah Style
4 a.m.
Odd Squad Odd Squad in the Shadows
4:30 a.m.
Arthur The Boy With His Head in the Clouds/More!
5 a.m.
Ready Jet Go! ASTEROID BELT SPACE RACE/SYDNEY 2
5:30 a.m.
Wordgirl Jerky Jerk/Becky's Birthday
6 a.m.
Cyberchase Hackerized!
6:30 a.m.
Cyberchase Invasion of the Funky Flower
7 a.m.
Arthur Arthur vs. The Piano/The Big Blow-Up
7:30 a.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
8 a.m.
Ready Jet Go! Mindy Pet-Sits Sunspot/Treehouse Iss
8:30 a.m.
Peg + Cat The Compost Problem/Raiders of the Lost Arch
9 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Big Sleepover/Dog for a Day
9:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Gnome More Nonsense/Space Dancing
10 a.m.
Sesame Street Elmo the Engineer
10:30 a.m.
Super Why! Monster Munch
11 a.m.
Wordworld Bit by Bit/Ride 'Em Cowbear
11:30 a.m.
Splash and Bubbles Seal Sitters/From Ray to Zee
12 p.m.
Sid the Science Kid Save the Stump!
12:30 p.m.
Caillou Games to Play
1:30 p.m.
Martha Speaks Martha's Market/Bye Bye Burger Boy
2 p.m.
Sesame Street Elmo the Engineer
2:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Time for Daniel/There's Time for Daniel and Baby T
3 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Playtime Is Different/The Playground Is Different
3:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Gnome More Nonsense/Space Dancing
4:30 p.m.
Dinosaur Train The Egg Stealer?/To the Grandparents' Nest We Go!
5 p.m.
Let's Go Luna! Andy's Big Show/Leo Moves It
5:30 p.m.
Nature Cat Ze Worm Whisperer/Love You, Michael Bluejay
6 p.m.
Wild Kratts Blowfish Blowout
6:30 p.m.
Wild Kratts Honey Seekers
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Leonardo Da Vinci/I Am Amelia Earhart
7:30 p.m.
Molly of Denali Bird in the Hand/Bye-bye Birdie
8 p.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
8:30 p.m.
Arthur Arthur vs. The Piano/The Big Blow-Up
9 p.m.
Ready Jet Go! Mindy Pet-Sits Sunspot/Treehouse Iss
9:30 p.m.
Wordgirl Oh, Holiday Cheese/Change Day
10 p.m.
Sesame Street Elmo the Engineer
10:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Time for Daniel/There's Time for Daniel and Baby T
11 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Playtime Is Different/The Playground Is Different
11:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Gnome More Nonsense/Space Dancing
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona