PBS Kids Schedule

June, 2020
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Monday, April 6, 2020

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad A Case of the Sing-alongs/Ms. O Uh-Oh
12:30 a.m.
Odd Squad Oscar and the Oscarbots/Picture Day
1 a.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
2 a.m.
Wild Kratts Fireflies
2:30 a.m.
Wild Kratts The Blue and the Gray
3 a.m.
Pinkalicious & Peterrific A Birthday Party for Kendra/Norman Plans a Playdat
3:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
4 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Mr. Socko/A Pinkapurrfect Pet
4:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
5 a.m.
Ready Jet Go! Beep Has the Blues/Chore Day
5:30 a.m.
Wordgirl Mr. Big's Big Plan/Vocab Bee
6 a.m.
Cyberchase Plantasaurus!
6:30 a.m.
Cyberchase Creech's Creature Quandary
7 a.m.
Arthur He Said, He Said/Bunny Trouble
7:30 a.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
8 a.m.
Ready Jet Go! Mission to Mars/Sounds Abound
8:30 a.m.
Peg + Cat The Arch Villain Problem/The Straight and Narrow P
9 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford on Parade/Follow the Leader
9:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Sweet Pea Pixie/Pink Piper
10 a.m.
10:30 a.m.
Super Why! The Alphabet's Sad Day
11 a.m.
Wordworld There's an Ant in Every Giant/Chef Sheep
11:30 a.m.
Splash and Bubbles Bubbles' Little Friend/Mrs. Tidy
12 p.m.
Sid the Science Kid Too Much Noise
12:30 p.m.
Caillou Caillou the Helper
1 p.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Bedtime Story / the Deep Duck Woods
1:30 p.m.
Martha Speaks Martha's Sweater/The Mystery of the Missing Dinosa
2 p.m.
2:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Margaret Visit the Farm/Fireflies and F
3 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Can't Ride Trolley/Daniel Can't Get What He
3:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sweet Pea Pixie/Pink Piper
4 p.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Rumbly Tumbly/Planet Name Game
4:30 p.m.
Dinosaur Train The Call of the Wild Corythosaurus/Triceratops For
5 p.m.
Let's Go Luna! She Is the Moon of Moons/Beats of Beijing
5:30 p.m.
Nature Cat Mud Love/Call It a Night
6 p.m.
Wild Kratts Mystery of the Weird Looking Walrus
6:30 p.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
7:30 p.m.
Molly of Denali Berry Itchy Day/Herring Eggs or Bust
8 p.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
8:30 p.m.
Arthur He Said, He Said/Bunny Trouble
9 p.m.
Ready Jet Go! Mission to Mars/Sounds Abound
9:30 p.m.
Wordgirl The Birthday Girl/Granny-sitter
10 p.m.
10:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Margaret Visit the Farm/Fireflies and F
11 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Can't Ride Trolley/Daniel Can't Get What He
11:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sweet Pea Pixie/Pink Piper
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona