PBS Kids Schedule

May, 2020
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
June, 2020
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Thursday, May 21, 2020

Time
Show
12 a.m.
12:30 a.m.
Dinosaur Train Double-Crested Trouble/Erma and the Conductor
1:30 a.m.
Nature Cat Amber Rocks/The Big Stink
2 a.m.
Wild Kratts Bugs or Monkeys?
2:30 a.m.
Wild Kratts Secrets of the Spider's Web
3:30 a.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
4 a.m.
Odd Squad DROP GADGET REPEAT/20 QUESTIONS
4:30 a.m.
Arthur Arthur and the Big Riddle/Double Dare
5 a.m.
Ready Jet Go! How Come the Moon Changes Shape?/Night of a Bazill
5:30 a.m.
Wordgirl One Last Sandwich/Caper or Plastic
6 a.m.
Cyberchase The CYBERCHASE MOVIE, PART 1
6:30 a.m.
Cyberchase Composting in the Clutch
7 a.m.
Arthur The World Record/The Cave
7:30 a.m.
Odd Squad High Maintenance/Not Ok Computer
8 a.m.
Ready Jet Go! Mission to the Moon/Mindy's Moon Bounce House
8:30 a.m.
Peg + Cat The Dance Problem/Follow the Bouncing Ball
9 a.m.
Clifford the Big Red Dog Leaf of Absence/Nobody's Perfect
9:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
10 a.m.
Sesame Street Camp Grover
10:30 a.m.
Super Why! The Prince and the Pauper
11 a.m.
Wordworld Superhero Sheep/Pirate Ship
11:30 a.m.
Splash and Bubbles Gush's White Whale/Exreme Clean
12 p.m.
Sid the Science Kid The Perfect Pancake
12:30 p.m.
Caillou Outdoor Adventures
1:30 p.m.
Martha Speaks Down on the Farm/Martha Runs Away
2 p.m.
Sesame Street Camp Grover
2:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm at the Restaurant/Calm in Class
3 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
3:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
4 p.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Secret Super Digger/Pucker Up and Blow
4:30 p.m.
Dinosaur Train The Beelzebufo Cometh/Dennis Comes to Visit
5:30 p.m.
Nature Cat Tally Ho, a Volcano/No Rest for the Squeeky
6 p.m.
Wild Kratts Neck and Neck
6:30 p.m.
Wild Kratts The Food Chain Game
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Leonardo Da Vinci/I Am Amelia Earhart
7:30 p.m.
Molly of Denali First Fish/A-maze-ing Snow
8 p.m.
Odd Squad High Maintenance/Not Ok Computer
8:30 p.m.
Arthur The World Record/The Cave
9 p.m.
Ready Jet Go! Mission to the Moon/Mindy's Moon Bounce House
9:30 p.m.
Wordgirl Dr. Two Brains, Mr. Cheese/Kitty Cat Criminals
10 p.m.
Sesame Street Camp Grover
10:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm at the Restaurant/Calm in Class
11 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
11:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona