PBS Kids Schedule

May, 2020
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
June, 2020
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Thursday, June 11, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Cookie Monster's Museum Mystery
12:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkapolka Dotty/Lila Gets Glasse
1 a.m.
Let's Go Luna! Bob the Plant/Aren't We a Pair?
1:30 a.m.
Nature Cat Tally Ho! A Rainbow/Travelin' Seeds
2 a.m.
Wild Kratts Voyage of the Butterflier Xt
2:30 a.m.
Wild Kratts Stars of the Tides
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mark Twain/I Am Abigail Adams
3:30 a.m.
Molly of Denali Sukis Bone/Brand New Flag
4 a.m.
Hero Elementary All Over the Map / Lights Go Down in City Town
4:30 a.m.
Odd Squad It Takes Goo to Make a Feud Go Right/Friends of Od
5 a.m.
Arthur Binky Rules/Meet Binky
5:30 a.m.
Wordgirl Bummertime/The Homerun King
6 a.m.
Splash and Bubbles The House Hunt/Dolphin Games
6:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Jetta's Tall Tale/The Big Fetch
7 a.m.
Peg + Cat The FRIDAY T HE 13TH PROBLEM/THE LOOKING GLASS PRO
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Friends Say No/Prince Wednesday Doesn't W
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Class Votes/The Neighborhood Votes
9 a.m.
Sesame Street Sesame Friendship
9:30 a.m.
10 a.m.
Super Why! Little Miss Muffet
10:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Rumbly Tumbly/Planet Name Game
11 a.m.
Nature Cat Daisy's Wildflower Round-up/A Party for Squeeks!
11:30 a.m.
Ready Jet Go! Eye in the Sky/Total Eclipse Block Party
12 p.m.
Cyberchase Parks and Recreation
12:30 p.m.
Arthur Castles in the Sky/Tipping the Scales
1 p.m.
Odd Squad Saving Agent Orson/The Scientist
1:30 p.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
2 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
2:30 p.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
3 p.m.
Dinosaur Train DINOS a TO Z, PART 3, CLASSIFICATION/DINOS a TO Z,
3:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Friends Say No/Prince Wednesday Doesn't W
4 p.m.
Sesame Street Sesame Friendship
4:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
5:30 p.m.
Nature Cat Daisy's Wildflower Round-up/A Party for Squeeks!
6 p.m.
Wild Kratts Lemur Legs
6:30 p.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
7:30 p.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
8 p.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
8:30 p.m.
Odd Squad Saving Agent Orson/The Scientist
9 p.m.
Arthur Castles in the Sky/Tipping the Scales
9:30 p.m.
Wordgirl A Sticky Situation/Eight Legs vs. Two-Brains
10 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
10:30 p.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
11 p.m.
Dinosaur Train DINOS a TO Z, PART 3, CLASSIFICATION/DINOS a TO Z,
11:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Friends Say No/Prince Wednesday Doesn't W
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona