PBS Kids Schedule

November, 2020
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
December, 2020
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Youth on Their Own 2020 Virtual Fall Luncheon Supported by Youth on Their Own

Tuesday, June 23, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Julia's Haircut
12:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
1 a.m.
Let's Go Luna! Guitar to Sitar/Spring Has Not Sprung
1:30 a.m.
Nature Cat Soil Turmoil/Wisteria Hysteria
2 a.m.
Wild Kratts Mini Madagascar
2:30 a.m.
Wild Kratts Wild Ponies
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Johann Sebastian Bach/I Am Marie Curie
3:30 a.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
4 a.m.
Hero Elementary The Butterfly Chasers / Something Shady
4:30 a.m.
Odd Squad The Potato Ultimato/A Fistful of Fruit Juice
5 a.m.
Arthur Three's a Crowd/A Is for Angry
5:30 a.m.
Wordgirl RHYME AND REASON, PART 1/RHYME AND REASON, PART 2
6 a.m.
Splash and Bubbles Lu the Explorer/I've Got Rhythm?
6:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Fishing Lessons/No Baths for Cleo
7 a.m.
Peg + Cat The Dance Problem/Follow the Bouncing Ball
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Invasion of the Flutterbugs/Ballet of the Bells
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Firefighters at School/Daniel's Doll
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Prince Wednesday Goes to the Potty/Daniel Goes to
9 a.m.
Sesame Street Earth Day
9:30 a.m.
10 a.m.
Super Why! The Unhappy Puppy
10:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Treehouse Handshake/The Big Pictures
11 a.m.
Nature Cat The Glow Games/Have a Grape Day
11:30 a.m.
Ready Jet Go! Holidays in Boxwood Terrace
12 p.m.
Cyberchase The Migration Situation
12:30 p.m.
Arthur The a Team/Emily Swallows a Horse
1 p.m.
Odd Squad Soundcheck Part Deux/Jinx
1:30 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
2:30 p.m.
Wild Kratts The Other Martins
3 p.m.
Dinosaur Train Tiny and the Crocodile/Meet the Grandparents
3:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Firefighters at School/Daniel's Doll
4 p.m.
Sesame Street Earth Day
4:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invasion of the Flutterbugs/Ballet of the Bells
5:30 p.m.
Nature Cat The Glow Games/Have a Grape Day
6 p.m.
Wild Kratts Tenrec Treasure Hunt
6:30 p.m.
Wild Kratts The Other Martins
7:30 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
8 p.m.
Hero Elementary Turtle Beach / Shine a Light on Me
8:30 p.m.
Odd Squad Soundcheck Part Deux/Jinx
9 p.m.
Arthur The a Team/Emily Swallows a Horse
9:30 p.m.
Wordgirl Victoria Best/Showdown at the Secret Spaceship
10:30 p.m.
Wild Kratts The Other Martins
11 p.m.
Dinosaur Train Tiny and the Crocodile/Meet the Grandparents
11:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Firefighters at School/Daniel's Doll
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona