PBS Kids Schedule

December, 2020
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Wednesday, June 24, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Earth Day
12:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Invasion of the Flutterbugs/Ballet of the Bells
1:30 a.m.
Nature Cat The Glow Games/Have a Grape Day
2 a.m.
Wild Kratts Tenrec Treasure Hunt
2:30 a.m.
Wild Kratts The Other Martins
3:30 a.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
4 a.m.
Hero Elementary Turtle Beach / Shine a Light on Me
4:30 a.m.
Odd Squad Soundcheck Part Deux/Jinx
5 a.m.
Arthur The a Team/Emily Swallows a Horse
5:30 a.m.
Wordgirl Victoria Best/Showdown at the Secret Spaceship
6 a.m.
Splash and Bubbles Cleaner of the Kelp/How Bubbles Got Her Moves Back
6:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Blanket Blues/Dino Clifford
7 a.m.
Peg + Cat The Fuzzball Problem/The Silliest Song Problem
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Someone Else's Feelings/Empathy at School
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Sleepover/Backyard Camping
9 a.m.
Sesame Street Walking the Dog
9:30 a.m.
10 a.m.
Super Why! Monster Munch
10:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Biggest Bird/Drum Di Drum
11 a.m.
Nature Cat The Queen of the Night/Space Rocks
11:30 a.m.
Ready Jet Go! More Than One Moon/Visit to Mom's Office
12 p.m.
Cyberchase Pursuit of the Prism of Power
12:30 p.m.
Arthur Arthur Goes Crosswire/Sue Ellen and the Brainasaur
1 p.m.
Odd Squad Training Day
1:30 p.m.
Molly of Denali Froggy of Denali/Molly Mabray and the Mystery Ston
2 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
2:30 p.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
3 p.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: Shoshana Shonosaurus/All
3:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Someone Else's Feelings/Empathy at School
4 p.m.
Sesame Street Walking the Dog
4:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
5 p.m.
Let's Go Luna! The Big Dig/Amazing Man
5:30 p.m.
Nature Cat The Queen of the Night/Space Rocks
6 p.m.
Wild Kratts Golden Snub Nosed Monkey Man
6:30 p.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
7:30 p.m.
Molly of Denali Froggy of Denali/Molly Mabray and the Mystery Ston
8 p.m.
Hero Elementary Hatching a Plan/The Invisible Force
8:30 p.m.
Odd Squad Training Day
9 p.m.
Arthur Arthur Goes Crosswire/Sue Ellen and the Brainasaur
9:30 p.m.
Wordgirl Trustworthy Tobey/The Tooth Hurts
10 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
10:30 p.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
11 p.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: Shoshana Shonosaurus/All
11:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Someone Else's Feelings/Empathy at School
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona