PBS Kids Schedule

May, 2020
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
June, 2020
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Wednesday, June 3, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street When You're a Vet
12:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific A Birthday Party for Kendra/Norman Plans a Playdat
1:30 a.m.
2 a.m.
Wild Kratts Build It Beaver
2:30 a.m.
Wild Kratts Temple of the Tigers
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
3:30 a.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
4 a.m.
Hero Elementary Saved From the Bell/The Right Stuff
4:30 a.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
5 a.m.
Arthur Francine's Big Top Trouble/George Blows His Top
5:30 a.m.
Wordgirl World's Best Dad/The Good Old, Bad Old Days
6 a.m.
Splash and Bubbles Super Splash!/Pearlene
6:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clothes Don't Make the Dog/Short-changed
7 a.m.
Peg + Cat The FRIDAY T HE 13TH PROBLEM/THE LOOKING GLASS PRO
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's New Friend/Same and Different
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Playtime Is Different/The Playground Is Different
9 a.m.
Sesame Street Oscar Uncanned
9:30 a.m.
10 a.m.
Super Why! The Elves and the Shoemaker
10:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Trees Company/Now You See Me
11 a.m.
Nature Cat Ants Revolution/Tide Pool Tough
11:30 a.m.
Ready Jet Go! Souped-Up Saucer/Pet Sounds
12 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 2
12:30 p.m.
Arthur Arthur's Treasure Hunt/The Return of the King
1 p.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
1:30 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
2 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
2:30 p.m.
Wild Kratts The Dhole Duplicator
3 p.m.
Dinosaur Train TRAINS, SUBMARINES AND ZEPPELINS: PART 1/PART 2
3:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's New Friend/Same and Different
4 p.m.
Sesame Street Oscar Uncanned
4:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
5:30 p.m.
Nature Cat Ants Revolution/Tide Pool Tough
6 p.m.
Wild Kratts Road Runner
6:30 p.m.
Wild Kratts The Dhole Duplicator
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
7:30 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
8 p.m.
Hero Elementary Tail of One Kitty/Movie Theater Meltdown
8:30 p.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
9 p.m.
Arthur Arthur's Treasure Hunt/The Return of the King
9:30 p.m.
Wordgirl Pineapple of My Eye/Big Baby
10 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
10:30 p.m.
Wild Kratts The Dhole Duplicator
11 p.m.
Dinosaur Train TRAINS, SUBMARINES AND ZEPPELINS: PART 1/PART 2
11:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's New Friend/Same and Different
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona