PBS Kids Schedule

May, 2020
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
June, 2020
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Thursday, June 4, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Oscar Uncanned
12:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
1:30 a.m.
Nature Cat Ants Revolution/Tide Pool Tough
2 a.m.
Wild Kratts Road Runner
2:30 a.m.
Wild Kratts The Dhole Duplicator
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
3:30 a.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
4 a.m.
Hero Elementary Tail of One Kitty/Movie Theater Meltdown
4:30 a.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
5 a.m.
Arthur Arthur's Treasure Hunt/The Return of the King
5:30 a.m.
Wordgirl Pineapple of My Eye/Big Baby
6 a.m.
Splash and Bubbles Puffy/The Big Shake
6:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford's Big Surprise/Ears Have It
7 a.m.
Peg + Cat Another Train Problem/The Odd Sea
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Sweet Pea Pixie/Pink Piper
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Allergy/Allergies at School
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Neighborhood Fall Festival/Field Day at School
9 a.m.
Sesame Street How to Build a Dinosaur
9:30 a.m.
10 a.m.
Super Why! The Princess and the Pea
10:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Rain Game/No Sssweater Is Better
11 a.m.
11:30 a.m.
Ready Jet Go! Space Junk/Scientific Sean
12 p.m.
Cyberchase Creech's Creature Quandary
12:30 p.m.
Arthur Chips Are Down/The Revenge of the Chip
1 p.m.
Odd Squad Other Olympia/Total Zeros
1:30 p.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
2 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
2:30 p.m.
Wild Kratts Aye Aye
3 p.m.
Dinosaur Train Where Have All the Lizards Gone?/Conductor's Sleep
3:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Allergy/Allergies at School
4 p.m.
Sesame Street How to Build a Dinosaur
4:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sweet Pea Pixie/Pink Piper
5:30 p.m.
6 p.m.
Wild Kratts Puffin Rescue
6:30 p.m.
Wild Kratts Aye Aye
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
7:30 p.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
8 p.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
8:30 p.m.
Odd Squad Other Olympia/Total Zeros
9 p.m.
Arthur Chips Are Down/The Revenge of the Chip
9:30 p.m.
Wordgirl Granny and Clyde/Too Loud Crew
10 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
10:30 p.m.
Wild Kratts Aye Aye
11 p.m.
Dinosaur Train Where Have All the Lizards Gone?/Conductor's Sleep
11:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Allergy/Allergies at School
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona