PBS Kids Schedule

November, 2020
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
December, 2020
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Youth on Their Own 2020 Virtual Fall Luncheon Supported by Youth on Their Own

Tuesday, July 21, 2020

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street How to Build a Dinosaur
12:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
1:30 a.m.
Nature Cat Appily Ever After/Sound Off
2 a.m.
Wild Kratts Parrot Power
2:30 a.m.
Wild Kratts Platypus Cafe
3 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
3:30 a.m.
Molly of Denali Stand Back Up/Seal Meal
4 a.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
4:30 a.m.
Odd Squad ODD IN 60 SECONDS/VILLAIN NETWORKING
5 a.m.
Arthur Arthur's First Sleepover/Arthur's New Year's Eve
5:30 a.m.
Wordgirl Bonkers for Bingo/The Ballad of Steve McClean
6 a.m.
Splash and Bubbles The Greatest Treasure of All/Crabulous
6:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog To Catch a Bird/The Best Party Ever
7 a.m.
Peg + Cat Richard the Third/The Lemonade Problem
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Invasion of the Flutterbugs/Ballet of the Bells
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's First Day at School/Daniel Plays at Jodi's
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Learns to Ask First/Friends Ask First
9 a.m.
Sesame Street Picture This
9:30 a.m.
10 a.m.
Super Why! The Ugly Duckling: Becoming a Swan
10:30 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Aye Aye!/Trick Or Treat
11 a.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
11:30 a.m.
Ready Jet Go! Not a Sound/Mindy in Space
12 p.m.
Cyberchase Housewarming Party
12:30 p.m.
Arthur Follow the Bouncing Ball/Buster Baxter and the Let
1 p.m.
Odd Squad Trials and Tubulations
1:30 p.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
2 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
2:30 p.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
3 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic - Air, Water and Land/Dese
3:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's First Day at School/Daniel Plays at Jodi's
4 p.m.
Sesame Street Picture This
4:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invasion of the Flutterbugs/Ballet of the Bells
5:30 p.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
6 p.m.
Wild Kratts Parrot Power
6:30 p.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
7:30 p.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
8 p.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
8:30 p.m.
Odd Squad Trials and Tubulations
9 p.m.
Arthur Follow the Bouncing Ball/Buster Baxter and the Let
9:30 p.m.
Wordgirl Meat-Life Crisis/Mobot Knows Best
10 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
10:30 p.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
11 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic - Air, Water and Land/Dese
11:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's First Day at School/Daniel Plays at Jodi's
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona