PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Sunday, October 10, 2021

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
12:30 a.m.
Arthur Hide and Snake/Muffy's New Best Friend
1 a.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
1:30 a.m.
Wild Kratts Baby Tooth & Kid Musky
2 a.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
2:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Goes to the Hospital
3 a.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
3:30 a.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
4 a.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
4:30 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
5 a.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
5:30 a.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Stinky Friends/He's Wonderful Mr. Bleakman
6:30 a.m.
Wordworld Pl-pl-plane/Mail Mix Up
7 a.m.
Splash and Bubbles Deflated Dunk/Kelp Forest Keepers
8 a.m.
Sid the Science Kid Sid Engineers a Solution
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Birthday/Daniel's Picnic
9 a.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
10 a.m.
Sesame Street Tough Monster Race
10:30 a.m.
Super Why! Woofster Finds a Home
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Island Blues/The Big Red World
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
12 p.m.
Dinosaur Train Rollin' on the Riverboat: Part One/Rollin' on the
12:30 p.m.
1 p.m.
Martha Speaks Martha the Witness/Martha Takes a Stand
1:30 p.m.
Nature Cat Slime Time/Rock Stars
2 p.m.
Cyberchase Journey of a Thousand Food Miles
2:30 p.m.
Wordgirl Dr. Two Brains, Mr. Cheese/Kitty Cat Criminals
3 p.m.
Hero Elementary Going to Pieces / Forces of Nature
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
4 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
4:30 p.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
5 p.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
5:30 p.m.
Wild Kratts Skunked!
6 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
6:30 p.m.
Curious George The Inside Story/A Monkey, a Plan, a Canal
7 p.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
7:30 p.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
8 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
8:30 p.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
9 p.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
10 p.m.
Cyberchase Journey of a Thousand Food Miles
10:30 p.m.
Wordgirl Dr. Two Brains, Mr. Cheese/Kitty Cat Criminals
11 p.m.
Hero Elementary Going to Pieces / Forces of Nature
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona