PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Monday, October 11, 2021

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
12:30 a.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
1 a.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
1:30 a.m.
Wild Kratts Skunked!
2 a.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
2:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Birthday/Daniel's Picnic
3 a.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
3:30 a.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
4 a.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
4:30 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
5 a.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
5:30 a.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Sniff and Seek/Aye Aye!
6:30 a.m.
Ready Jet Go! That's One Gigantic Pumpkin, Jet Propulsion!
7 a.m.
Peg + Cat The Pizza Problem/The Pizza Pirate Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Stars in the Sky
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Katerina's Costume/Dress Up Day
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Finds Something to Do/Daniel's Royal Good T
9 a.m.
Sesame Street The Waiting Game
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why These Sneezes/Ari's Lucky Shirt
10:30 a.m.
Dinosaur Train Spooky Tree/Spinosaurus Super Model
11 a.m.
Let's Go Luna! The Mystery of the Mask/Movie Monday
11:30 a.m.
Curious George Scaredy Dog/Say Goodnight, George
12 p.m.
Nature Cat Stop and Hear the Cicadas/Cold-blooded
1:30 p.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
2 p.m.
Cyberchase Face-Off
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Pet/Cupcake Calamity
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why These Sneezes/Ari's Lucky Shirt
4 p.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
4:30 p.m.
Curious George Scaredy Dog/Say Goodnight, George
5 p.m.
Alma's Way Alma's Showstopper/Ultimate Helper
6 p.m.
Molly of Denali Grandpa's Drum/Have Canoe, Will Paddle
6:30 p.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
7 p.m.
Wild Kratts Snow Runners
7:30 p.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
8 p.m.
Odd Squad Haunt Squad/Safe House in the Woods
8:30 p.m.
Odd Squad It Takes Goo to Make a Feud Go Right/Friends of Od
9 p.m.
Arthur Fernkenstein's monster/d.w., Dancing Queen
9:30 p.m.
Arthur The Contest/Prove It
10 p.m.
Cyberchase Face-Off
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Pet/Cupcake Calamity
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why These Sneezes/Ari's Lucky Shirt
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona