PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Tuesday, October 12, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Finds Something to Do/Daniel's Royal Good T
1 a.m.
Alma's Way Alma's Showstopper/Ultimate Helper
2 a.m.
Molly of Denali Grandpa's Drum/Have Canoe, Will Paddle
2:30 a.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
3 a.m.
Wild Kratts Snow Runners
3:30 a.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
4 a.m.
Odd Squad Haunt Squad/Safe House in the Woods
4:30 a.m.
Odd Squad It Takes Goo to Make a Feud Go Right/Friends of Od
5 a.m.
Arthur Fernkenstein's monster/d.w., Dancing Queen
5:30 a.m.
Arthur The Contest/Prove It
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! A Sweet Deal/King of Swing
6:30 a.m.
Ready Jet Go! ROUND AND ROUND/THE PLANT FROM BORTRON 7
7 a.m.
Peg + Cat The Parade Problem/The Halloween Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Ghost Who Was Afraid of Halloween
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Lunch/Daniels Toy
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Shares His Tigertastic Car/Katerina Shares
9 a.m.
Sesame Street A Very Special Fiesta
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
10:30 a.m.
Dinosaur Train Remember the Alamosaurus/Sunrise, Sunset
12 p.m.
Nature Cat The Legend of Gold Gardens/Winter Dance Party
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum We Are the Wright Brothers/We Are the Bronte Siste
1 p.m.
Molly of Denali Eagle Egg Hunt/Dream Tube
1:30 p.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
2 p.m.
Cyberchase A Murky Mystery in Mermaidos
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
4 p.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
4:30 p.m.
Curious George Gnocchi the Critic/George Cleans Up
5 p.m.
Alma's Way Coqui Quest/Chalk the Block
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum We Are the Wright Brothers/We Are the Bronte Siste
6 p.m.
Molly of Denali Eagle Egg Hunt/Dream Tube
6:30 p.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
7 p.m.
Wild Kratts The Cobra King
7:30 p.m.
Wild Kratts Attack of the Tree Eating Aliens
8 p.m.
Odd Squad Saving Agent Orson/The Scientist
8:30 p.m.
Odd Squad Who Is Agent Otis?
9 p.m.
Arthur Buster's Breathless/The Fright Stuff
9:30 p.m.
Arthur Prunella the Packrat/What's in a Name?
10 p.m.
Cyberchase A Murky Mystery in Mermaidos
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona